Zeytinyağı Sağlığımıza ve cildimize faydalarını gelin birlikte bakalım

Züleyha

Yönetici

Zeytinyağı Sağlığımıza ve cildimize faydalarını gelin birlikte bakalım.jpg

Zeytinyağı Sağlığımıza ve cildimize faydalarını gelin birlikte bakalım

Zeytinyağı Eski Mısırlılar ve Romalılar zamanlarından beri binlerce yıldır dermatolojik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Antik Yunanlar zeytinyağı ile yıkanmıştır. Bu yağ, eski Mısırlılar ve Romalılar tarafından çeşitli şekillerde gıda, kozmetik, sporcu masaj yağları. vaftiz yağı, yaraları yatıştırmak için merhem olarak kullanılmıştır.

Günümüzde zeytinyağı kuru ciltlerde nemlendirici olarak cilt kremleri, dudak balmları, şampuanlar, el losyonları, sabunlar, masaj yağları. kepek tedavisi olmak üzere birçok formülasyonda kullanılmaktadır.

Zeytinyağında. polifenoller, skualen, yağ asitleri (özellikleri oleik asit) trigliseritler. tokoferoller. karotenoidler, steroller ve klorofiller gibi birçoğu antioksidan özellik gösteren çeşitli bileşikler bulunmaktadır.

Zeytinyağında bulunan temel fenolik bileşikler antioksidan özelliklere sahiptir. Çalışmalar aynı zamanda zeytinyağındaki bu polifenolik bileşiklerin enflamasyona karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermiştir. Zeytinyağı diğer yenilebilir yağlardan çok daha fazla skualen içerir. Skualen, cildin ana komponentlerinden olup çoklu doymuş bir yağdır. Cildi dış etkilerden koruyan lipid tabakanın önemli bileşenlerindendir. Antioksidan etkileri yanında, cildin rahatlamasını, nemlenmesini sağlar. Zeytinyağı ayrıca, kserozis, kasıntı, enflamasyon ve rozase gibi bozuklukları da içeren çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.


Zeytinyağının Sağlığımız için faydalarına bakalım


* Zeytinyağı cilt sağlığını iyileştirip, cildinizi nemlendirir
*Zeytinyağı, iltihabı, sivilceyi tedavi ederek ve sedef hastalığı ve cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan cildi koruyarak cildi iyileştiren E vitamini içerir.
*Zeytinyağı ile makyajınızı temizleyebilirsiniz
*Yatmadan önce göz çevresi, kaz ayakları ve kırışıklıklar ve kahverengi halkalar için kullanabilirsiniz. Düzenli bir şekilde kullandığınızda ciltteki kırışıklık ve ince çizgileri ortadan kaldırır. Göz altı şişliklerinde kullanılır.
*Yaşlanma karşıtı, Anti aging özelliğe sahiptir. Yaş ilerledikçe cilt sarkmaya ve kırışmaya başlar, zeytin yağı ile erteleyebilirsiniz.
*Topukta oluşan çatlakları da iyileştirir.
*Tırnaklarınıza sürdüğünüzde güçlendirir ve esneklik katar.
* Zeytinyağının cilt lekelerine faydası için limon, karbonat, bal ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bakalım Zeytinyağını saça sürüldüğünde ne gibi faydaları bulunur:

Şampuan öncesi saç bakımı için zeytin yağını kullanılabilir.
saç dökülmelerini azaltıp, saçı dolgun ve canlı gösterir saçtaki nem dengesini sağlar. Bunun yanında saç büyümesine yardımcı olan magnezyum, çinko, kükürt, kalsiyum ve B vitaminleri gibi diğer besin maddelerini de içerir.
 
Üst