Yıldırım Resimleri

#1

Kara bulutların yeryüzüne iyice yaklaştığı fırtınalı havalarda şimşek çakmasını biraz korku ve endişe, biraz da o parlak mavimsi ışığın güzelliğini görmek için kim bilir kaç defa pencereye koşmuşuzdur. Şimşek ve yıldırım basitçe farklı elektrik yüklü merkezler arasındaki bir dengeleme (nötrlenme) olarak tarif edilebilir.Şimşekte bu merkezler iki ayrı bulut iken yıldırımda yer ile buluttur.

Yıldırıma sebep olan bulutların elektriklenmesi henüz tam manasıyla anlaşılmamış hadiselerdir. Negatif elektrik yükleri taşıyan bir bulutta, yıldırım oluşturacak iyonize olmuş bir kanal vardır. Bu kanalda santimetrede 10.000 voltluk bir potansiyel farkı mevcuttur ve yıldırım oluşmasında esasında yeryüzüne doğru ışık hızının onda biri kadar bir hızla 11.000 (km sn) yaklaşır. Bu hal havanın çok yüksek bir elektrik enerjisi tarafından delinmesidir. O andan yeryüzünde bulunan altında tekabül eden yerde pozitif yükler yoğunlaşmaya başlamıştır. İyonize kanal yerdeki bu pozitif yük merkezine ulaştığında yıldırım hadisesi gerçekleşir.

Yıldırım Resimleri1.jpg Yıldırım Resimleri2.jpg Yıldırım Resimleri3.jpg Yıldırım Resimleri4.jpg Yıldırım Resimleri5.jpg Yıldırım Resimleri6.jpg 17oo3.jpg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst