Yeni Bir Virüs Türü

#1

Yayılmakta olan yeni bir virüs türü tüm diski şifreliyor, açmak için de para istiyor!

Kaspersky Lab tarafından keşfedilen yeni virüs bulaştığı sistemin sabit diskindeki hemen hemen tüm dosyaları tek tek şifreliyor, daha sonra da bir fidye notu gönderip kullanıcıdan para istiyor. Kaspersky Lab şu anda virüsün 1,024-bit RSA şifreleme kodunu kırmak için uğraşıyor.
Bu yeni tür zararlıya "ransomware" (fidyeci yazılım) kategorisine sokan Kaspersky Lab virüsün Gpcode virüsünün çok daha güçlü bir varyantı olduğunu belirtiyorlar. Çok fazla yayılma imkanı bulamamış olsa da Virus.Win32.Gpcode.ak kodlu bu virüste kullanılan RSA 1,024-bit şifreleme sabit diskte önemli gibi görülen tüm dosyaları çok güçlü bir şekilde şifreliyor. Bunların arasında .doc, .txt, .pdf, .xls, .png ve .jpg gibi popüler dosya formatları bulunuyor. Virüsü programlayan fazla göze batmamak için şifreyi çözmek için sadece 50 dolar isteyecek şekilde ayarlamış. Ancak Kaspersky Lab, bu paranın hiçbir şekilde ödenmemesi konusunda kullanıcıları uyarıyor.
 
#3

bilgi ve paylaşım için teşekkürler WisH
hoş ben adama 50 dolar verene kadar 30 ytl verir format attırırım ama tabi önemli bilgisayarlar için korkunç bir tehdit unsuru
 
#6

bilgi için teşekkürler wish.tam 15 gündür bu virüsle başım dertte.İşyerindeki pc bu yüzden formatlandı ama kesin sonuç vermedi maalesef. bu virüsün yayılış tarihi 23 mayıs olarak biliyorum .
 
Üst