Yasin suresinin fazileti,faydası o kadar çok ki saymakla bitmiyor

Züleyha

Yönetici

Yasin suresinin fazileti,faydası o kadar çok ki saymakla bitmiyor.jpg


Yasin suresinin fazileti,faydası o kadar çok ki saymakla bitmiyor

Aç olan, tok olur. Yani ummadığı yerden rızık gelir.
Susuz olan, kanıncıya dek su bulur.
Elbisesi olmıyan, elbise bulur.
Eceli gelmiyen hasta şifâ bulur.
Eceli gelen hasta ölüm acısı duymaz.
Ölürken, Cennet melekleri gelip, görünür.
İnsan korkduğundan emîn olur.
Müsâfir ve garîb yardımcı bulur.
Bekârların evlenmesi kolay olur.
Gayb olan şey bulunur.
Hz. Muhammed (s.a.v) buyuruldu ki: “Her gece Yasîn sûresine devam edip, bu hâl üzere iken vefât eden kimse şehid olur.) (Kur’ân-ı kerîmdeki bir sûre, okuyana şefaat eder, dinliyenin affına sebep olur, âhırette korktuğundan emin olur. Bu Yâsin sûresidir.” “Ölüm hastası yanında Yâsin-i şerîf okununca, her harfi için bir melek gelip rûhun kolay çıkmasına duâ eder. Yıkanırken yanında bulunurlar. Cenazesi ile birlikte giderler. Namazında, defninde bulununlar ve hep duâ ederler.
Ama şunu belirtelim bunlara niyyet ederek ve ihlaslı bir kalp ile inanarak okumak gerekir.

Yasin Suresi ve Faziletleri

“Şeytanlar, Yasîn sûresinden ve bir de Haşr sûresinin son kısmı ile Mu’avvizeteyn sûrelerinden kaçarlar.”

“Kabristana giren kimse, Yasîn sûresini okusa, o gün meyyitlerin azâbları hafifler. Meyyitlerin sayısı kadar, ona da sevâb verilir.”

İnsanların okudukları ölülere gitmez.Lakin kişi ölümü ile sizin Yasin okumanıza vesile olur.Siz sevap alırsınız.Siz aldığınızın sevabın aynısı buna sebep olana da ölse bile yansır. “Yanında Yasîn-i şerîf okunan hasta, suya kanmış olarak vefât eder ve doymuş olarak kabre girer.”

“Müslüman bir hasta yanında Yasîn-i şerîf okunursa, Rıdvân ismindeki melek Cennet şerbeti getirir. Suya kanmış olarak rûh teslim eder. Doymuş olarak kabre girer. Suya ihtiyacı olmaz.”

“Yasîn okuyunuz. Onda on bereket vardır. Aç okursa, doyar. Çıplak okursa, giyinir. Bekâr okursa, evlenir. Korkan okursa, emin olur. Mahzun okursa ferahlar. Misafir okursa, seferde yardım görür. Kayıp bulunur. Hasta okursa şifâ bulur. Ölü üzerine okunursa azabı hafifler. Susayan okursa, suya kavuşur.”


“Bir kimse ana-babasının veya birinin kabrini her Cuma ziyaret eder ve orada Yasîn okursa Allahü teâlâ ona, Yasîn’in her harfi miktarınca mağfiret eder.”

“Kur’ân-ı kerîmin kalbi Yasîn’dir. Muhakkak ki o dertlere şifâdır. Allahı ve âhıret yurdunu dileyerek bir kimse Yasîn’i okursa, Allah kendisini mutlaka bağışlar.”

“Her gece Yasîn sûresini okuyan kimse, muhakkak sûrette şehid olarak ölür.”

“Cuma geceleri Yasîn sûresini okuyan kimse, Allahü teâlânın magfiretine kavuşmuş halde sabahlar.”

Yasîn sûresinin okumanın faydaları

Hz. Muhammed ( s.a.v) buyuruldu ki: “Kur’ân-ı kerîmde bir sûre vardır ki, ona Allah katında “Azîme” denir. O sûreyi okuyan kimse, kıyâmet günü çok kimseye şefaat edecektir. O sûre Yasîn sûresidir.”

-Ebu Hureyre (ra)’ dan rivayet edilmiştir: Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle buyurdu; “Kim bir gecede, Allah rızası için Yasin’i okursa günahları af olunur.

” -Enes (ra.anh)’ dan rivayet edilmiştir: dedi ki; Efendimiz (s.a.v) buyurdu: “Herşeyin bir kalbi vardır ve Kur’an’ın kalbi de Yasin’dir. Her kim Sure-i Yasin’i okursa Allah ona bu sureyi okuması sebebiyle Kur’an’ı on kere okumuş kadar sevap ihsan eder.”

-Hz. Ali (ra.anh)’ den rivayet edildigine göre Hz. Muhammed (s.a.v) kendilerine şöyle demiştir: “Ya Ali! Yasin Suresini oku, zira Yasin Suresinde on bereket vardır;
 
Üst