Teknoloji Yakın Zamanda Elektrikli Araçlar Yolların Hakimi Olacak

Züleyha

Yönetici

Yakın Zamanda Elektrikli Araçlar Yolların Hakimi Olacak.jpg


Yakın Zamanda Elektrikli Araçlar Yolların Hakimi Olacak
Dünya nüfusundaki artış kaynakların tükenme hızını artırırken, yerleşim, ulaşım, beslenme gibi temel unsurlarla ilgili sorunların ortaya çıkmasına da zemin hazırlıyor. Özellikle sınırlı kaynaklara endeksli olarak kurulan sistemlerde, yenilenme ve farklılaşmayı sağlayacak yenilikçi çözümler oluşturuluyor. Artan nüfusla birlikte ortaya çıkan problemlerin başında da ulaşım geliyor, kişi sayısının artışıyla birlikte trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün fazlalaşıyor.

Yoğun bir kullanım alanı bulan içten yanmalı motorlar karmaşık bir yapıya sahiptir. Valfler açılır, kapanır, araç ateşler, piston hareket içindedir, krank mili dönüşünü gerçekleştirir. Tüm bu karmaşık yapı aracın veriminin azalmasına neden olur. İçerisinde bulunan yakıtın yalnızca yüzde 30’u hareket enerjisine dönüşebilir. Buna karşın elektrikli araçların yapısı son derece basittir. İçten yanmalı motorda olduğu gibi çok fazla parça barındırmazlar. Hareketli olarak yalnızca rotara sahiptirler.

Vergi Oranları Düşüktür:

Elektrikli otomobiller, normal otomobillere oranla biraz daha maliyetlidir. Çünkü sağlanan teşvikler sayesinde vergi oranları oldukça düşük. Bu sayede fiyatları içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet edebilecek seviyelere düşebiliyor.

Sessiz çalışır:
Elektrikli araçlar, sadece elektrik motoru kullanıldığı için sessiz çalışırlar.

Bakım maliyetleri düşüktür:

Elektrikli araçlarda ortaya çıkan masrafların büyük bir kısmını batarya bakımı oluşturur. İçten yanmalı motorlar, bakıma ihtiyaç duyabilecek yüzlerce parça barındırırken elektrikli araçlar yalnızca hareketli beş parçadan oluşur.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN EN BÜYÜK DEZAVANTAJLARI;

Şarj sürelerini uzundur:
Elektrikli araçlar ortalama 4 8 saat arasında değişen şarj süresine ihtiyaç duyar

Menzilleri kısadır: Elektrikli araçlar 100 250 km civarlarında kısa menzilli olarak kullanılabiliyor. Ancak yakın bir zamanda bu menzillerin çok daha uzun hale gelebilmesi için üretici firmalar yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.

Yakın Zamanda Elektrikli Araçlar Yolların Hakimi Olacak1.jpg


Şarj noktası bulmak zordur:
Henüz şarj noktalarının yaygınlaşmamış olması nedeniyle elektrikli araçların kullanımı günlük hayat içerisinde zorlayıcı olabiliyor. Ancak trafikteki elektrikli araç sayısı arttıkça şarj noktaları da yaygınlaşacaktır.

Batarya kiraları yüksektir:
Elektrikli araçların çoğu modelinde, aracı satın aldıktan sonra üretici firmaya her ay batarya kirası ödemek gerekebiliyor.
 
Üst