Üzüm, Elma Sirkesi Evde Nasıl Yapılır

Züleyha

Yönetici

Üzüm, Elma Sirkesi Evde Nasıl Yapılır

Üzüm, Elma Sirke Nasıl Yapılır.png


Üzüm, Elma Sirkesi Nasıl Yapılır;

Sirke yapımı ; Doğal elmalar yıkanmadan kabuklarıyla beraber doğranır ve bir cam kavanoza 2/3 doldurulur. Üzerine iki parmak geçecek kadar su ilave edilir. Maya olarak 1-2 kaşık ev yapımı elma sirkesi veya sirke anası katılır. kavanozun ağzını pamuklu bezle ile kapatın, güneş ışığı görmeyecek loş ve ılık bir yerde bekletilir. Tahminen 2 ayda sirke hazır olur.

Sirke kokusu gelmeye ve çevrede meyve sinekleri görülmeye başladığı zaman süzüp,elmaları atın, serin bir yerde kaldırın. Daha keskin olması isterseniz sirkeyi süzdükten sonra her 1 litre için bir kaşık bal ilave edin. 2-3 hafta geçtikten sonra sirkeniz hazır. Her tür meyveden aynı şekilde sirke hazırlayabilirsiniz.

Elmanın tamamı sirke için kullanılabilir. Ne kadar çok kabuk olursa, o kadar iyi olur. Elma sirkesinde şifa özelliğini bol miktarda vardır. potasyum ve elma asidinden alır. Metabolizmayı güçlendiren ve enerjiyi artıran elma sirkesi özellikle yaşlılar için çok faydalıdır. Sirkenin tabiatı soğuktur,kaynatılarak bir yandan soğukluğu azaltılır
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst