Türkiye'deki doğal anıtlar nelerdir özellikleri

Züleyha

Yönetici

Türkiye'deki doğal anıtlar nelerdir özellikleri.jpg

Türkiye'deki doğal anıtlar nelerdir özellikleri

Yer kabuğunun oluşum süreci içerisinde doğal süreçler sonucu ortaya çıkan peri bacaları, traverten, mağara, şelale, göl gibi biçimlerdeki yeryüzü şekilleri ya da özel korumaya alınmış ağaçlar doğal anıtları oluşturur. Dağ zirveleri, özel biçimli kayalıklar, kanyonlar mağaralar; lav birikimleri, kraterler, krater gölleri; kaynaklar, kaplıcalar; şelale, çağlayan ve buzullar; peri bacaları, yer altı gölleri, akarsular belli başlı doğal anıtlardandır. Ülkemiz doğal anıtlar açısından oldukça zengindir. Ürgüp-Göreme’nin peri bacaları, Denizli’nin Pamukkale’si, Nemrut Dağı’nın krater ile gölleri, Cilodağı buzulu, Tortum Şelalesi, Silifke’nin Cennet ve Cehennem mağaraları sayabileceğimiz onlarca doğal anıtlarımızdan bazılarıdır. Oluşumları çok uzun zaman alan doğal anıtları korumak ulusal bir sorumluluk ve vatandaşlık görevimizdir.Ülkemizdeki doğal anıtlar yasalarla korunma altına alınmıştır. Doğal anıtlar kimsenin özel mülkiyetinde değil, tüm insanlığa ait değerlerdir.

Türkiye'deki doğal anıtlar nelerdir? isimleri
Travertenler: Yeraltı sularının içinde çok fazla kireç biriktiğinde bu su yeryüzüne çıktığında suyun aktığı bölgede suyun kireci kalır ve zamanla bu kireçler bu bölgelerde birikerek beyaz bir alan oluşturur. Travertenler bu şekilde meydana gelir. Pamukkale’deki travertenler buna en güzel örnektir.

Türkiye'de olan doğal anıtlar

Peri bacaları: Rüzgarın aşındırmasıyla oluşan peri bacaları da doğal anıtlar arasında yer almaktadır. Göreme ve Kapadokya buna örnektir.

Mağaralar: Işık görmeyen yeraltı boşluğudur. Cennet Cehennem mağaraları ve Damlataş mağarası bunlara örnek olarak verilebilir.

Şelaleler: Tortum Şelalesi ile Manavgat Şelalesi

Göller ve Denizler: Nemrut Dağı Krater Gölü, Ölü Deniz, Manyas Kuş Gölü, Fırat Nehri

Doğal anıtlar korunarak gelecek nesillere aktarılmalıdır. Biz bu anıtları doğadan ödünç aldık. Onlar hepimizin ortak mirasıdır. Yaşamımız boyunca onları korumak ve gelecek nesillere teslim etmek zorundayız.
 
Üst