Türkiye'de En Büyük Barajlar,Yer Aldığı Bölgeler ve İller

Züleyha

Yönetici

Türkiye'de En Büyük Barajlar, Yer Aldığı Bölgeler ve İller

Ülkemizde En büyük barajı bunlardır.

-Türkiye'nin en büyük Baraji yaklaşık olarak 817 kilometrekarelik bir alan kaplayan Atatürk Barajı'dır. Atatürk Barajı aynı zamanda Türkiye'nin en çok bilinen barajıdır. Atatürk Barajının kapladığı alan iki ilimizin olan Adıyaman ve Şanlıurfa sınırları içinde bulunur

-Türkiye'nin en büyük ikinci Barajı ise Keban Barajı'dır. Keban barajının kapladığı alan yaklaşık olarak 675 kilometrekaredir. Keban barajımız üç ilimizin sınırları içerisinde yer alı. İllerimiz Elazığ, Tunceli ve Erzincan illeridir.

-Türkiye'nin en büyük üçüncü barajı Karakaya Barajı'dır. Karakaya Barajı diğer iki büyük barajımızdan oldukça küçük olmasına rağmen bu büyüklüğü ile üçüncü sırada bulunuyor. Karakaya barajının kapladığı alan 298 kilometrekaredir. Karakaya Barajı Malatya, Elazığ ve Diyarbakır sınırları içerisinde yer alır

-Türkiye'nin en büyük dördüncü barajı ise Hirfanlı Barajı'dır. Bu Baraj Ankara Kırşehir sınırları içerisinde bulunur. Yaklaşık olarak 263 kilometrekarelik bir yüzölçüme sahiptir.

- Ülkemizde Samsun ilimizde bulunan Altınkaya Barajı 100 kilometrekarenin üzerinde bulunan 5 büyük barajımızdan bir tanesidir. Altınkaya barajının büyüklüğü 118 kilometrekaredir. Bu barajımız Karadeniz bölgesinde bulur. Altınkaya Barajı Karadeniz bölgesinin de en büyük barajı olma özelliğine taşır.

-Sarıyar Barajı İç Anadolu bölgesinde yer alır. Ankara ve Eskişehir illerimizin sınırları içinde bulunmaktadır. Sariyar barajının kapladığı alan yaklaşık olarak 83 kilometrekaredir.

-Seyhan Barajı Adana ili sınırları içinde bulur 67 kilometrekare büyüklüğündedir.

-Kılıçkaya Barajı Sivas ve Giresun illerimizin sınırları içinde yer alır. 64 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir.

-Aslantaş Barajı Osmaniye ilimizde bulunur. 49 kilometrekarelik bir büyüklüğe sahiptir.

-Demirköprü Barajı Manisa ilimizde yer alır. 47 kilometrekare büyüklüğündedir.


Ülkemizde en yüksek, Yusufeli Barajı Artvin'de inşaati devam sürüyor.
-Türkiye'nin en yüksek, Yusufeli Barajı Artvin 'de inşaati devam sürüyor. Yusufeli Barajı Dünya'nın 3. büyük barajı olacak, barajın bitmesiyle sular altında kalacak olan 150 yıllık tarihi bulunan Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerindeki çalışmalar sürüyor. Çoruh Nehri ile Barhal Çayı'nın birleştiği bir vadide 150 yıl önce kurulan Yusufeli ilçesi merkezinde yaşayanlar topraklarını, evlerini ve iş yerlerini terk ederek, Yansıtıcılar-Sakut Deresi Mevkiinde kurulacak olan Yusufeli yeni yerleşim yerine taşınacaklar.
 
Üst