Trafikte Polis'siz Dönem


Maddi hasarlı trafik kazalarında, vatandaşların tutanak tutabileceği yeni dönem yarın başlıyor. Uygulamayla trafiğin rahatlatılması amaçlanıyor.


Maddi hasarlı kazalarda, trafik polisi yerine vatandaşların tutanak tutabileceği yeni dönem başlıyor. Yeni uygulama uyarınca yalnızca maddi hasarlı kaza yapanlar, anlaştıkları takdirde polisi beklemeye gerek duymadan aralarında tutanak tutarak kaza yerinden ayrılabilecek.
1 Nisan’dan itibaren özellikle büyük illerde trafik akışını rahatlatacağı düşünülen yeni uygulama şöyle işleyecek:
Kaza Tespit Tutanağı
Örneğin seyir halindeyken önünüzdeki araca çarptınız ve araçlarda maddi hasar meydana geldi. Yaptığınız kazada kamuya ait bir mala veya araca zarar vermediyseniz, çarptığınız aracın sürücüsüyle anlaşabilirsiniz. Bu durumda aracınızda bulundurmanız gereken “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı”nı dolduracaksınız.
İmzalamanız şart
Tutanakta, kaza tarihi, saati, yeri, sürücü ve araç bilgileri, trafik sigortası poliçe bilgileri, çizim olarak yer alan araç üzerinde ilk darbe alan yerin işaretlenmesi gibi bilgiler ve kazanın oluş şeklinin anlatılması kısımları bulunuyor. Bu bölümleri doldurduktan sonra imza atacaksınız. İmzasız tutanaklar kesinlikle geçersiz olacak. Eğer çarptığınız kişiyle anlaşamazsınız mevcut uygulamada olduğu gibi trafik ekibi çağırmanız gerekiyor.
Mümkünse fotoğraf çekilecek
Yeni uygulamada mümkünse araçlar kaza yerinden kaldırılmadan farklı açılardan fotoğraflarının çekilmesi isteniyor. Çekebilirseniz, fotoğraflarla birlikte hazırladığınız tutanakları, karşı tarafın sigorta poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse kasko sigortası poliçesinin tanzim edildiği şirkete göndereceksiniz. İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda birden fazla form doldurulması ve her bir formun tüm sürücüler tarafından imzalanması gerekiyor.
Ehliyet yoksa tutanak da yok
Ehliyetsiz veya eksik belge ile araç kullanan, alkol veya akıl sağlığı şüphesi bulunan, trafik sigortası bulunmayan, kazaya karışan araçlardan bir veya daha fazlasının kamu kurumlarına ait olması durumunda, kaza sonucu yaralamaya veya ölüme sebep verilen durumlarda ise tutanak doldurulmayacak. Bu durumlarda eskisi gibi trafik polisi ya da jandarmaya haber verilecek.

Memiş: Bu haliyle sorun yaşanacak
Ankara Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Enstitüsü Başkanı İhsan Memiş, yeterli bilgilendirme ve eğitim verilmeden başlanacak yeni uygulamada sorunlar yaşanabileceğini öne sürdü. Memiş, “Trafikte yaklaşık 15 kural ihlalinde anlaşabileceğinin belirlendiği”ni ifade ederek, sürücüleri eğitecek seminerlerin yapılmadığını kaydetti. “Bu hali ile çok sorun yaşanacaktır” diyen Memiş, tutanakların akaryakıt istasyonlarında verilmesi gerektiğini vurguladı..

Bu bir reform
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın yeni uygulamayı reform olarak nitelendirdi ve şoför esnafından maddi hasarlı trafik kazalarında karşı tarafla anlaşmalarını istedi. Apaydın, “Burada amaç şudur: Maddi hasarlı kazalarda trafik polisini meşgul etmemek, yolu kapalı tutmamak” dedi. Apaydın, yaklaşık 1 milyon kaza tespit tutanağının federasyona bağlı 780 odaya gönderildiğini kaydetti.
 

Hayırlısı olsun
Gerçe bizler medenice konuşup anlaşamayız ama
Hadi bakalım hayırlısı.
Paylaşım için teşekkürler.
 

Kesinlikle katılıyorum bizde pek medenice anlaşılmaz genelde yumruklar konuşur, adam yaralıdır ama canını kurtarmıştır eli-yüzü kan içinde arabadan can havliyle fırlar ve tutanağı kazaya karışan diğer araba şoförünün üzerinde hazırlamayı dener
Belki buda 1 Nisan şakasıdır, öyle olmasını ümid ederim yoksa bu trafik içinden çıkılmaz bir hal alacak...
 

Artık arabalarımızda Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” bulundurmamız gerekiyo öylemi...
 

bilgi ve paylaşım için teşekkürler ocean her ne kadar şu an için bizde uygulanamaz gözüyle baksak bile uygulamaya geçildiğinde eminim güzel sonuçlar alınacaktır
 
Üst