Teknoloji Teleskop Nedir? İlk Kim İcat Etmiştir?

Züleyha

Yönetici

Teleskop Nedir? İlk Kim İcat Etmiştir?

İnsanlar neden 80 metre uzaklıktaki yazıyı okuyamaz? Cevabı aslında çok basittir. Yazının gözümüze düşen boyutu çok ufak kaldığı için okunamaz. Eğer çok daha büyük gözümüz olsaydı, o zaman odaklanıp yazıyı belki okuyabilirdik. Teleskobun çalışma mantığı da budur. Objektif merceğinin odaklandığı yerden gelen ışık kırılmaya uğrar ve aynalarda yansıtılarak bir noktada toplanır ve çok daha büyük gözükmesi sağlanır.

Teleskoplar aynalı, mercekli ve radyo teleskopları olmak üzere üç çeşittir.
-Aynalı Teleskoplar; Optik teleskoplardır. • Işığı toplayan aynalar kullanılır. • Hubble (Habıl) uzay teleskobu aynalı teleskoptur.
-Mercekli Teleskoplar ; Optik teleskoplardır. • Işığı kıran mercekler kullanılır.
-Radyo Teleskopları ; Uzaydan gelen radyo dalgalarını toplayıp elektrik sinyaline dönüştürür. Bu sinyaller ile görüntü elde edilir.İlk Kim İcat Etmiştir?
Teleskop İnsanların gökyüzündeki merakları asırlar öncesine dayanmaktadır. İnsanlar gökyüzünü inceledikten sonra gördükleri cisimleri taşlara veya mağara duvarlarına çizmişlerdir. 17. yüzyıla kadar gökyüzündeki gözlem sadece çıplak gözle gerçekleşmekteydi. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Galileo’nun yaptığı teleskop ile gök cisimlerinin hareketini ve yapısını inceleyen gök bilimciler, uzay ile ilgili daha fazla bilgi sahibi oldular.
 
Son düzenleme:
Üst