Sedir ağacının özellikleri ve bilinmeyen faydaları

Züleyha

Yönetici

Sedir ağacının özellikleri ve bilinmeyen  faydaları.jpg


Sedir ağacının özellikleri ve bilinmeyen faydaları

Sedir ağacı

Sedirin görkemli sağlam ve sakin yapısıyla bize sunduğu öz yani uçucu yağ: derin ve eski bir güce sahiptir.

Sedir ağacı uçucu yağı normalde 40 ile 50 metre kadar büyüyebilen geniş yayılan yaprak dökmeyen kozalaklı Atlas sedir ağacının kırmızımsı kahverengi ahşabından su buharı dıstılasyonu . yöntemi ile elde edilir. buharlaşma notu taban (base)'dır. Karışımda kokuyu sabitleyici etkisi vardır.

Yaprakları saplar veya dallar etrafından kümeler halinde taşınan iğne tipinde ve gri-yeşil renklidir.

Atlas sediri (Cedrus atlantica) Cezayir ve Fas'da Atlas Dağlarına özgüdür. Lübnan sedin'nin (Cedrus lıbanı) yakın akrabasıdır. Himalaya sediri (Cedrus deodora). Atlas sedıri ile aynı pinaceae famılyasına aittır.

Kuzey Amerika'da yetişen Kırmızı Sedir (Juniperus virginiana) ise: Cupressaceae famiIyasına (ailesine) aittir.

Virginıana sediri (Juniperus virginiana) kimyasal bileşenleri bakımından daha baskın ve kuvvetlidir. Seskiterpenlerden alfacedren ve seskiterpenollerden cedrol bileşenlerine sahiptir. Aslında benze! terapötik etkilere sahiptirler

Yüzyıllar boyunca Orta Doğu’da tapınaklar. gemiler ve saraylar inşa etmek için kullanılan tür orjinal Lübnan sediriydi.


Mesela; stres ve anksiyete (kaygı) zamanlarında, yüksek tansiyonda, kronik venöz yetmezliğine bağlı alt bacak ülserasyonunda (ulcus cruris) lenf ödeminde sedir uçucu yağı (Cedrus atlantica) lenfatik drenaja katkıda bulunabilir. Kısmen bu yüzden sedir uçucu yağı Filebit için de değerli olabilir.

Sedir uçucu yağı yine yardımcı tedavi olarak; otonom sinir sistemini dengeleyebilir.

2003 yılında sedir uçucu yağının ana bileşeni olan cedrol hakkında bir Japon çalışması yayınlanmıştır. Cedrol’un bir maske ile inhale edilmesinin sinir sistemi için dengeleyici olduğu ortaya konulmuştur. Cedrol parasempatik sistem (bedenimizin iyiliğine yönelik sistem) aktivitelerini arttırıp, sempatik sistem aktivitelerini baskılayarak vücudumuzun doğal dengesini yani “Homeostasis”i sağlar. Bu denge bozulunca stres, panik atak vb. durumlar oluşabilir. Küçük ve büyük tansiyonu dengeler. Ayrıca solunum ve kalp hızı üzerine pozitif etkisi görülmüştür,

Sedir uçucu yağı kendimizi hasta hissettiğimizde veya rahatlayamıyorsak bize güç sağlayabilir, onun yumuşak, odunsu aroması nefesimizi açabilir ve rahatlatabilir.

Çocuklar için de tercih edilen, sevilen bir uçucu yağdır. Onlar için doğal organik bir destektir, sedir uçucu yağı onların sağlığı için bir hediyedir. Hatta okuduğum bir arometarapi kitabında; sedir uçucu yağının bir ilköğretim projesinde yer aldığı, ilkokullarda görevli hemşireler, öğretmenler ve bakıcılar bilgilendirilerek daha doğal “ilk yardım” teknikleri kullanılabileceği anlatılmıştır. Okulda sedir uçucu yağı ile yapılacak bir karışım böcek ısırıkları, çürükler ve anksiyete gibi yaygın sorunlara çare olabilir.

Yine çocuklar için evde difüzörleri (hava yayıcılara) sedir uçucu yağı konularak yatma zamanlarında uykuya dalma sorunlarına yardımcı olunabilir. Onların daha kolay nefes almaları sağlanabilir. Sedir uçucu yağı ile yapılan karışımlar ağrılı kaslara ve cilde iyi gelir.

Topikal karışımlar enfeksiyon sırasında sizi destekleyebilir ve sakinlestirerek kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur (15ml Tatlı Badem yağı + 3 damla sedir + 2 damla Frankincense). idrar yolları enfeksiyonlarında görülen kramp ağrılarında sedir uçucu yağı, lavanta+ kekik+ okaliptüs ile kombine edilerek yine badem sabit yağına veya kokusuz bir kreme damlatılarak alt kanın bölgesine masaj ile uygulanır. Ciltsaç bakımı açısından sedir uçucu yağı; yağlı deri, akne, kepek ve saç derisinin terapisi (scalp terapi) için kullanılabilir.

Kepek için; 150 gr. doğal saç kremine +20 damla sedir uçucu yağı damlatılır, iyice çalkalanır. Saç şampuanla yıkandıktan sonra Sml kadar alınıp saça firiksiyon yapılır. 10 dakika beklenir. Kepek gidene kadar her gün uygulanır.

Sedir yağının kullanım alanlarını özetlersek;

* Günlük cilt bakımı
* Hasarlı cildin yenilemesi
*Cilt tahrişlerinde yatıştırıcı (Sabit yağ, kokusuz doğal krem ile) Solunum destekleyici
*Mukus ve tıkanıklık temizleyici
*Göğüs sıkışıklığında (nefes açıcı olarak)
*Enfeksiyonunun temizlenmesinde
*inflamasyonu yatıştırıcı
* Rahat hissetmek için
*Sinir sistemi yatıştırıçısı olarak (sedir uçucu yağı + frankincense + portakal uçucu yağı inhale olarak)
Böcek, sinek kovucusu olarak (200ml. lavanta çiçek suyu + 10ml sedir uçucu yağı sprey şeklinde veya 50ml. Tatlı Badem sabit yağı cilde uygulanır)

Çocuklar için karışım;

Böcek ısırmasına karsı, ısırmaması için (karınca, sinek, tahtakurusu vb.) 60 gr kokusuz krem + 7 damla sedir +3 damla paçuli
*çocuklar için sakinlestirici (Soğuk algınlığı da dahil) Diffüzör karışımı 3 damla Sedir uçucu yağı+ 2 damla Frankincense

*Dolaplara ve çekmecelere ferahlatıcı olarak ve böceklere karsı konur.
* Güvenlik endişesi olmayan bir uçucu yağdır. Hamileler kullanmamalıdır
 
Üst