İslam Recep ayında kaç gün oruç tutmalıyız?

Züleyha

Yönetici

Recep ayında kaç gün oruç tutmalıyız?


Recep ayının her gecesi kıymetlidir. Her Cuma gecesi ne kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince (dün akşamki gibi) daha kıymetli olmaktadır.
Bir Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: Recep, Allahü teâlânın ayıdır. Recep ayına ikram edene, saygı gösterene, Allah ( c.c.), dünyada ve âhirette ikram eder. Birgün Hz. Peygamber efendimiz, Recep ayındaki ibâdetlerin faziletli anlatıyordu. Yaşlı bir zat, “Yâ Resülallah! Recep ayının tamamını oruçlu olarak geçirmeye gücüm yetmez.” deyince. Peygamber efendimiz şöyle buyurdular: Sen, Recep ayının birinci, onbeşinci ve sonuncu günleri oruç tut! Hepsini tutmuş sevabına kavuşursun. Çünkü sevaplar on misli ile yazılır. Fakat, Receb-i şerînn ilk Cuma gecesinden gâfil olma!

Bu aylara hürmet etmek, günahlardan uzaklaşmakla ve ibadetleri yapmakla olur. Bu mübârek zamanlarda vadedilen sevaplara kavuşmak için, her şeyden önce itikatı düzeltmelidir. İlmihal bilgilerini öğrenmeli ve yaşayışını bunlara uygun hale getirmelidir.Çok tövbe istiğfar etmeli günahlarının bağışlanması için Cenab-ı Allah ( c.c.) dua etmeli, kazaya kalmış namazlarını, hemen kazâ etmeye başlamalıdır.
 
Üst