Önemli Günler Ramazan Bayramı 2019 hangi güne denk geliyor?

Züleyha

Yönetici

Ramazan Bayramı 2019 hangi güne denk geliyor?

Hicri Kameri aylardan Şevval ayının birinci günü Ramazan Bayramı, 6 Haziran 2019 Perşembe günü ramazan bayramı. Bir Ramazan Bayramı daha geldi. Bu bayramın öncelikle milletimize, İslam alemine ve de insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah (c.c.) niyaz ediyoruz. Ramazan Bayramı, üç gün, Kurban Bayramı ise dört gündür. Müslümanlar bayram günlerine ayrı bir önem verirler. Çünkü bu günler, günahların affedildiği, birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği, yoksulların sevindirildiği günler olması bakımından sevinç ve neşe kaynağıdır.

Bayram günlerinde neler yapılır; Ana, baba, hoca, akraba, arkadaş ve komşu ziyaretleri yapılır. Salih olan akrabayı ziyaret edilir. Dost arkadaşları ziyaret de çok sevaptır. Bayram öncesi yani arefe günü yiyecek, giyecek ve temizlik gibi hazırlıklar yapılır. Bayram günlerinde herkes, temiz giyinir. Çocuklara yeni elbiseler alınır. Yoksul, öksüz ve yetimler sevindirilir. Bayram namazından sonra, kabirler ziyarete gidilir; geçmişlerin, akraba ve din büyüklerinin ruhu için Kur’ân-ı kerîm okuyup, dua yapılır, sadakalar verilir Bayram sabahı aile büyükleri, dost, akraba, arkadaş ve tanıdıklar ziyaret edilir. Çocuklar ve gençler, ana, baba ve aile büyüklerinin ellerini öperler.

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) Medine’ye hicret edince, Medinelilerin cahiliye âdetlerinden kalma bayramları kutladıklarını görünce; “ Cenab-ı Allah (c.c.) size onlardan daha hayırlı iki bayram (Ramazan ve Kurban Bayramı) ihsan etti.” buyurarak Müslümanlara sevinç ve neşe günlerini bildirmiştir.

Ayrıca İslâm büyükleri, bir Müslümanın Cenab-ı Allah (c.c.) emirlerine uyup, yasaklarından sakınarak, günah işlemeden, haram lokma yemeden geçirdiği günleri de bayram kabul etmişlerdir. Hz. Ali bir kalabalığı eğlence içinde görüp, böyle eğlenip neşelenmelerinin sebebini sorduğunda onlar; “Bugün bayramımızdır.” dediler. Bunun üzerine Hazret-i Ali de; “Günah işlemediğimiz günler de bizim bayramımızdır.” buyurdu.
 
Üst