Bilgi Peygamberimizin Hz. Hatice İle Tanışması ve Evliliği özet

Züleyha

Yönetici

Peygamberimizin Hz. Hatice İle Tanışması ve Evliliği

Ebu Talip geçimini ticaretle sağlıyordu. Amcasının yanında çocukluk ve gençlik dönemini yaşayan Hz. Muhammed (s.a.v.) de ticaretle uğraştı. Kendini geliştirdi ve
tecrübe sahibi oldu. Yaptığı her işte doğru ve dürüst olduğundan ona Mekke’de güvenilir anlamına gelen “el-Emin” denilirdi.

O zamanlar ticaretle uğraşan Hz. Hatice (r.a.) Mekke’de Kureyş’in en asil kadınlarındandı. Ağırbaşlı, temiz ve güzel ahlaklıydı. Bu sebeple temiz, nezih, saf anlamlarına
gelen “Tâhire” lakabıyla anılırdı. Hz. Hatice (r.a.) dul ve çocukları olan biriydi. Maddi durumu çok iyi olan Hz. Hatice (r.a.) aynı zamanda zeki, cömert ve yardımseverdi. Kendisi uzun yolculuklara çıkıp kervanını işletemediği için dürüst ve güvenilir kişilerle ortaklık yapardı. Hz. Hatice (r.a.) kervanını işletmesi için birini arıyordu. Peygamberimiz (s.a.v.) güvenilir, dürüst, güzel ahlaklı ve erdemli bir kişiliğe sahip olduğunu işiten Hz. Hatice (r.a.), ona ticari ortaklık teklif etti. O da bu teklifi kabul etti.


Peygamberimiz (s.a.v.), Hz. Hatice’nin (r.a.) kervanının başında Suriye tarafına doğru yola çıktı. Bu yolculukta Hz. Hatice (r.a.), hizmetinde bulunan Meysere’yi Hz.
Muhammed’e (s.a.v.) yardımcı olması ve onu yakından tanıması için görevlendirdi. Peygamberimiz (s.a.v) Suriye’ye götürdüğü malları sattı ve istenilen malları da
satın alarak büyük bir kârla Mekke’ye geri döndü. Hz. Hatice (r.a.) bu sonuçtan çok memnun kaldı.

Hz. Hatice (r.a.), Peygamberimiz’in (s.a.v.) ahlakından çok etkilendi ve ona evlilik teklif etti. Bu teklifi kabul eden Peygamberimiz (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evlendi.
Bu evlilikten ikisi erkek dördü kız altı çocukları oldu. Erkek çocuklarının adları Kasım ve Abdullah, kızlarının adları ise Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma’dır.
Kasım ve Abdullah bebek yaşta, Hz. Fatıma dışındaki kızları da Hz. Peygamber henüz hayattayken vefat ettiler.
 
Üst