Bilgi Peygamberimiz Hz. Muhammed Ailesinin Örnek Davranışları Nedir?

Züleyha

Yönetici

Peygamberimiz Hz. Muhammed Ailesinin Örnek Davranışları Nedir?


Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesinde mutluluklar ve üzüntüler paylaşılırdı. Düğünler ve bayramlar sevinçle karşılanırdı. Üzüntülü durumlarda ise tüm aile birbirine destek olurdu.

Örneğin Hz. Hatice (r.a.), bebeği Kasım’ı kaybettiğinde Hz. Muhammed (s.a.v) “Muhakkak ki onun için cennette süt emzirecek biri vardır.”21 sözleriyle büyük üzüntü duyan eşini teselli etmişti.

Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesi komşularıyla da yakından ilgilenmiş, onları ziyaret etmiş, sıkıntılarına ortak olmuştur.

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesindeki bireyler de akrabalarından yardımlarını esirgememişlerdir.
Örneğin; Hz. Peygamberin sütannesi Halime’nin köyünde kuraklık olmuş ve tüm hayvanları ölmüştü. Hz. Peygambere gelerek bu kuraklığı üzüntü içinde anlatmıştı.
Hz. Muhammed (s.a.v.) o zamanlar Hz. Hatice (r.a.) ile evliydi Hz. Hatice (r.a.) bu durumdan haberdar olunca Hz. Peygamberin sütannesine kırk koyun ve yüklerini taşıması için bir de deve hediye etmişti. Hz. Hatice (r.a.) her zaman eşine destek olmuş ve akrabalarına karşı çok cömert davranmıştı.

Bir gün sahabeye; işaret parmağı ve orta parmağını göstererek “Ben ve yetime kol kanat geren kimse cennette böyle (yan yana) olacağız”29 buyurmuştur. Hz. Muhammed (s.a.v.) yine bir gün ashabına, “Yetimlerin başını okşa, fakirleri doyur!”30 diyerek tavsiyede bulunmuş, ailesini ve tüm Müslümanları yoksullara ve düşkünlere yardım etmeleri konusunda teşvik etmiştir. Hz. Peygamberin ailesi her zaman yoksullarla ilgilenmiş ve diğer ailelere örnek olmuştur.


21 Buhârî, Edeb, 109.
29 Buhârî, Talâk, 25.
30 Ahmed b. Hanbel,
 
Üst