Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Sultanahmet Gezimiz

Züleyha

Yönetici

Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Sultanahmet Gezimiz

27 Aralık 2015 Elif 0 yorum Panorama 1453 Fetih Müzesi, Panorama 1453 Tarihİ Müze, Panorama müzesi
Topkapı’daki 1453- PANORAMA Tarih Müzesinde o günleri -sanki- yeniden yaşadık. Fatih Sultan Mehmet’in bizzat kendisinin projesini çizdiği devasa toplar ŞAHİ’yi yakından görmek bir başka güzeldi. Şahin ile yerle bir olmuş surlar, surlardan atılan oklar, düşen askerler, ateş, barut, güm güm diye hiç susmayan top sesleri, at kişnemeleri, Kalkan sesleri, ok gıcırtısı, bağrışmalar ve daha neler neler…

Bir sinema filmi kadar etkileyici sahneler…

Belediyenin düzenlenmiş olduğu gezide rehberimiz bize yol boyunca Panorama 1453 Tarih Müzesi hakkında bilgilendirme yapmıştı. Tarihi müzeyle ilgili aklımda kalanları özetlersek; Müzenin tasarım ve projelendirmesi 2003 yılında, 2 sene sonra da uygulama çalışmaları başlatılarak 2009’da açılmış.

Türkiye’de ilk panoramik müze olma özelliğine sahip olan müzenin büyük ressamı Haşim Vatandaş’tır.
Panorama Müzesi’nin resim çalışmaları sekiz sanatçı tarafından yapılmış. Panoramik olan resmin surlarında yıkılmış olarak çizilen kısımlar surların tamiriyle ilgili sunulan bir rapora göre çizilmiş.
Panoramik resimler otuz sekiz metre çapındaki bir yarım küre üstüne çizilmiş. Resimde kullanılan boyalar 100 yıl boyunca hiç eskimeden kalabilen pigment bir mürekkeple çizilmiştir. Müze, Fatih Sutan Mehme Han dönminde kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının bulunduğu yerde ta karşısında yer alıyor. Müzenin çevresinde Kostantinopolis’e ilk giren Türk askerinin gördüğü Topkapı Surları ve Silivrikapı’daki surlar bulunuyor.

Müzeye ilk defa çıktığımda bir süre şok yaşadım. Panoramik görüntüye baktığımda optik eserin gerçek boyutlarını kavrayamadım. Girişte kapalı bir mekana girdiğimi düşündüğüm halde sanki yeniden açık bir alana çıkmış hissi uyandırıyor. Bu etkileyici tarih sahnesinden sonra Sultanahmete geçmeden bir süre müzenin bahçesinde çimlerin üzerinde yorgunluğumuzu giderdik. Bir başka yazımda Sultanahmet gezimizden detaylı olarak bahsedeceğim.
 
Üst