Bilgi Milli bayramlarımız Sırasıyla Kaç Tane Vardır? Neden Kutlarız

Züleyha

Yönetici

Milli bayramlarımız Sırasıyla Kaç Tane Vardır? Neden Kutlarız

Milli bayramlarımız, Kurtuluş Savaşı yıllarında kazandığımız başarıları simgeliyor.
Her yıl ülkemizde büyük coşkuyla kutlanan bu bayramlarda bir araya gelerek birlik ve beraberliğimizi milletçe gösterme imkânı buluruz. Bu günleri kutlarken Türkiye'yi düşman işgalinden kurtaran atalarımızın başarı ve kahramanlıklarını anarız. Bize emanet olarak bıraktıkları değerleri hatırlarız. Millî bayram günlerinde insanlar evlerine bayraklar asar. Öğrenciler sınıflarını süsler. Okullarda o günün anlam ve önemini belirten programlar düzenlenir.


Milli Bayramlarımız Sırasıyla Şöyledir:
- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
-15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü
- 30 Ağustos Zafer Bayramı
- 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
Nevruz, her yıl 21 Mart tarihinde mevsimlik kutlanan bir bayramdır. Nevruz Bayramı “baharın müjdecisi” olarak bilinir. Nevruz “yeni gün” demektir. İlkbahar mevsiminin gelmesiyle havalar ısınmaya, ağaçlar çiçek açmaya ve toprak yeşermeye başlar. Nevruz’un, Anadolu’da ve Orta Asya’da köklü ve zengin bir kültürel geçmişi bulunmaktadır. İnsanlarımız bu bayramda birlik ve beraberlik içinde hareket eder. Nevruz bayramında insanlar bir arada halk oyunları oynar. Geleneksel yemekler yapılır, kıyafetler giyilir.
Hıdırellez, her yıl 6 Mayıs tarihinde kutlanan mevsimlik bir bayramımızdır. İnsanlar bu bayramı kutlamak için bir araya gelir, oyunlar oynar, yemekler yer ve sohbet eder.
 
Üst