Mevlid Kandili


11 / 12 R.Evvel 1429

19/20 Mart-2008
ÇARŞAMBA gününü PERŞEMBE gününe bağlayan gece

Alemlerin Efendisi,
Sevgili Peygamber'imiz Efendimiz,
Hazret-i Muhammed Mustafa Aleyhisselâtü Vesselâm'ın
doğduğu gece olan,
MEVLİD KANDİLİ'dir..!Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gecedir.


"Mevlid günü ve gecesi mübecceldir, yâni şerefi, kıymeti çoktur.

Kendisine tâbi olanlar için kurtuluş vesîlesi olan Resûlullah Efendimizin doğumu için sevinmek, Cehennem azâbının azalmasına sebep olur.

Bu geceye hürmet etmek, sevinmek, bütün senenin bereketli olmasına sebep olur. Mevlid gününün fâzileti Cuma günü gibidir. Cuma günü, Cehennem azâbının durdurulduğu hadîs-i şerîf ile bildirilmiştir. Bunun gibi, Mevlid gününde de azâb yapılmaz. Mevlid geceleri sevindiğini göstermeli, çok sadaka vermeli, da'vet olunan ziyâfetlere gitmelidir." (İmâm-ı Celâlüddîn Abdurrahmân bin Abdülmelik Kettânî)

Ayrıca bu gece kazâ namazları kılmalı, Kur'ân-ı Kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli,
hayır hasenat yapmalı, müslümanları sevindirmeli,
bunların sevâblarını vefat eden ölmüşlerimiz ile de paylaşmalıdır.

Hazret-i Ebû Bekr; "Resûlullah Efendimizin doğumuna dâir yazılanların okunması için bir dirhem harcayan, Cennette bana arkadaş olur." buyurmuştur.

Hazret-i Ömer; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet veren, islâma kıymet vermiştir." buyurdu.

Hazret-i Osman; "Peygamber Efendimizin Mevlid-i Şerîfi için bir dirhem harcayan, sanki Bedir ve Huneyn gazâlarına iştirak etmiş gibi sevâb kazanır." buyurdu.

Hazret-i Ali; "Resûlullah Efendimizin doğum zamanına kıymet verip, Mevlid-i Şerîf okunmasına sebep olan, dünyadan îmânla gider." buyurdu.Bütün kâinatla bu geceyi karşılayarak,
O'nun (s.a.v) âleme teşrifine kıyam edelim..!

Bu kandil içimizde ayrı bir kıpırtı, apayrı bir heyecan olsun..!

Bu muhteşem gecenin, gündüzünde oruç tutalım..!

Sevaplarımız çok, Kandilimiz Mubarek Olsun..!

Dualar ile..
 

tüm müslüman aleminin mevlüt kandili mübarek olsun.Bu güzel ve anlamlı çalışman için teşekkürler belinay yüreğine sağlık
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

Ailemizin ve tüm Müslüman aleminin mevlid kandilini kutluyorum
Rabbim dualarımızı kabul etsin
 

İslam aleminin ve forumdas ailesinin kandilini yürekten kutluyorum hayırlara vesile olsur inşallah

Bilgi ve paylaşım için teşekkürler belinay
 

islam aleminin ve tüm forumdas ailesinin mevlid kandilini kutlarim
emegine saglik belinay paylasim için tesekkürlerr
 

[frame="2 90"] [glow=FF6600]Bütün islam aleminin Kandili mübarek, hayırlara vesile olmasını dilerim.şükürler olsun ki biz de bü günü gördük
 
Son düzenleme:

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildigince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.
 

Mevlid Kandilimiz Mübarek olsun...
Mevlam bu güzel günde hepimizin dualarını kabul,günahlarını affetsin..
 

Kandiliniz Mubarek Olsun

Ebu Sa'îd radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki:
"Aziz ve celil olan Allah semâvat ve arzı yarattığı gün, yüz rahmet yaratmıştır. Bunlardan birini arza indirmiştir. İşte bunun sayesinde bir anne çocuğuna karşı şefkat duyar, hayvanlar, kuşlar birbirlerine şefkat duyarlar. Allah geri kalan doksandokuz rahmeti, Kıyamet günü için (kendine) saklamıştır. Kıyamet gününde onları bu rahmetle yüze tamamlayacak." İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Gazvelerinin birinde Resulullah aleyhissalatu vesselâm'la beraberdik. Derken bir kavme uğradı. "Siz kimsiniz?" diye sordu.
"Bizler müslümanlarız!" dediler. Bir kadın tandırına yakacak atmakla meşguldü ve yanında bir oğlu vardı. Tandırın alevi yükselince kadın çouğu uzaklaştırdı. Sonra kadın, Resülullah aleyhissalâtu vesselam'ın yanına geldi ve: "Sen Allah Resulüsün öyle mi ?"dedi. Aleyhissalâtu vesselam: "Evet!" deyince, "Annem ve babam sana feda olsun! Allah Erhamü'r-Rahimin (yani merhametli olanların en merhametlisi) değil mi?" dedi. Kadın, "Evet!" cevabını alınca bu sefer: "Allah'ın kullarına olan rahmeti, annenin yavrusuna olan merhametinden daha fazla değil mi?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm yine: "Elbette!" buyurdu. Kadın: "Anne çocuğunu asla ateşe atmaz! (daha merhametli olan Allah kullarını nasıl cehenneme atar?)" dedi. Bunun üzerine Aleyhissalatu vesselâm ağla***** başını eğdi. Sonra başını kadına doğru kaldırarak: "Şüphesiz Allah, hak yoldan sapıp O'na itaat etmeye tenezzül etrneyen ve tevhid kelimesini söylemekten imtina eden azgın kulundan başka kullarına azab vermeyecektir" buyurdu." Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Ateşe sadece şakî olanlar girecektir." Ashab: "Ey Allah'ın Resulü! Şaki kimdir?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselam: "Allah için hiçbir ibadette bulunmayıp, hiçbir günahı terketmeyen kimsedir" diye cevap verdi."

KANDİLİNİZ MUBAREK OLSUN

 
Üst