Meme Kanseri Olmaktan Nasıl Korunuruz?

Züleyha

Yönetici

Meme Kanseri Olmaktan Nasıl Korunuruz2.jpg


Meme Kanseri Olmaktan Nasıl Korunuruz?
Haftada en az 3 saat egzersiz yapın Sağlıklı yaşamın âziksel aktiviteyle yakından ilişkisi bulunmaktadır. Günlük egzersizler sağlıklı yaşamın anahtarı olduğu gibi meme kanserinden korunmada da önemli rol oynamaktadır. Haftada en az 3 saat yapılan fiziksel egzersiz meme kanseri riskini yüzde 20'den fazla azaltmaktadır.

Radyasyondan kaçının

Ülkemizde görüntüleme tetkiklerine çok sık başvurulmaktadır. Bunların bir kısmı gereksiz yere yapılmaktadır. Bilgisayarlı Tomografı ve PET yıllık kabul edilen radyasyon dozundan bir kaç kat fazla radyasyon içerir. Bu nedenle yüksek radyasyon dozu içeren görüntülemeleri gereksiz yere yaptırmamak ya da radyasyon içermeyen alternatif tetkikleri tercih etmek gerekir.

Bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre emzirin

Çocuk emzirme meme kanseri riskini önemli ölçüde düşürmektedir. Risk azalmasının, emzirme döneminde regl sayısının daha az olması ve emziren annelerin daha sağlıklı besinler alması ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. 6 ay ve daha uzun süre emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinde azaltmaktadır.

Hormon tedavilerini belirli kullanın Menopoz döneminde kullanılan hormon tedavileri, menopoza bağlı sorunları engellemek için kullanılmaktadır. Her ilacın olduğu gibi hormon tedavilerinin de bazı yan etkileri olmaktadır. Uzun sure hormon tedavisi meme kanseri riskinde artışa neden olabiliyor. Meme kanseri risk artışı ilacı 5 yıldan uzun sure kullanan hastalarda daha belirgindir. Doğum kontrol hapları ve hormonlu spirallerle ilgili araştırmalarda kesin bir ilişki saptanmasa da bazı araştırmalarda bu yöntemlerin meme kanseri riskini artırdığı sonucuna ulaşmışlardır.

Alkol kullanımından Uzak Durun ;Alkol kullanımı meme kanseri riskini artırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu risk alınan alkol miktarına bağlı olarak riks artar.
Kilonuzu kontrol edin Obezitenin meme kanseri riskini artırdığı bilinse de bu etkinin menopoz sonrası dönemde olduğu gösterilmiştir. Risk artışının nedeni, ostrojen hormonunun menopoz sonrası donemde yağ dokusundan salgılanmasıdır.

Gece aydınlık ortamda uyumayın Uzun sure gece vardıyasında çalışan kadınlarda meme kanseri riskinde artış olduğu gözlenmiştir. bayanların gece ışığa maruz kalması risk artışına neden olan etkenlerden biridir. Meme kanseri riski artışının karanlıkta salgılanan melatonın hormonunun ışık nedeniyle kesintiye uğraması ile bağlı olduğu düşünülmektedir.
Meme Kanseri Olmaktan Nasıl Korunuruz.jpg


Akdeniz tipi beslenme ile korunun

Zeytinyağı, deniz ürünleri ve mevsim sebzelerini içeren Akdeniz tipi beslenme, meme kanseri riskini azaltır. Karoten içeren havuç, bal kabağı, kavun, biber gibi meyve ve sebzeleri sık tüketen kadınlarda meme kanseri daha az görülür. Yeşil çay, ceviz. brokoli meme kanserini önleyen diğer besinlerdir.
Meme Kanseri Olmaktan Nasıl Korunuruz1.jpg


Sigara ile temasının azaltın ;
Sigara ile azaltın ;meme kanseri arasındaki ilişki alkol kadar belirgin değilken. sigara dumanını pasif soluyan kadınlarda meme kanseri riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Birtakım araştırmacılar ergenlik ve sonrası donemde sigara içen kadınlarda daha fazla meme kanseri görülmüştür.
 
Üst