Sağık Lenfödem (Fil Hastalığı) Nedir? tedavisi ve dikkat etmesi gereken noktalar

Züleyha

Yönetici

Lenfödem (Fil Hastalığı) Nedir tedavisi ve dikkat etmesi gereken noktalar.jpg


Lenfödem (Fil Hastalığı) Nedir? tedavisi ve dikkat etmesi gereken noktalar

Lenfödem (Fil Hastalığı) Nedir?

Lenfödemi olan hasta; kolda ya da bacakta şişlik, ağırlık, gerginlik, sert, sıkı cilt ya da ciltte portakal kabuğu görünümü, ciltte kırışıklık, ağrı, uyuşma, hareket zorluğu, tekrarlanan cilt enfeksiyonları şikayetleri ile uzmana başvurabilir.

Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sonucunda normal olarak oluşan lenf sıvısı. dokular içinden lenf damarları ile toplanır. Lenf düğümlerinden süzülen lenf sıvısı kan dolaşımına karışır. Bu olması gereken dolaşım, lenf düğümlerinde veya lenf yollarında değişik sebeplerle oluşan rahatsızlıklar nedeniyle kesintiye uğrarsa lenf sıvısı doku içinde birikmeye başlar. Buna "LENFÖDEM" denir.

Lenfödem; lenf damarlarının yapısal bozukluğu ile kendini gösteren hastalıklara bağlı olabileceği gibi enfeksiyon, inflamasyon, kanser, cerrahi, travma, radyasyon sonucu da oluşabilir. Özellikle meme kanseri nedeni ile ameliyat geçiren ve lenf bezleri alınan hastalarda ya da radyoterapi tedavisi alan hastalarda sık olarak lenfödem görülmektedir. Bunun dışında bacaklarda da başka nedenlerle sık olarak görülür. Bacaklarda ileri derecedeki lenfödemin görünümü nedeni ile bu hastalık “Fil Hastalığı" olarak da bilinmektedir.

Lenfödem (Fil Hastalığı) Nedir tedavisi ve dikkat etmesi gereken noktalar.jpg


Lenfödemi olan hasta; kolda ya da bacakta Şişlik, ağırlık, gerginlik, sert, sıkı cilt ya da ciltte portakal kabuğu görünümü, ciltte kırışıklık, ağrı, uyuşma, hareket zorluğu, tekrarlanan cilt enfeksiyonları şikayetleri ile uzmana başvurabilir
Lenfödem teşhisi muayene ve istenecek tetkikler ile fizik tedavi uzmanı tarafından koyulduktan sonra tedavinin yine bu alanda özel eğitim almış terapistler tarafından uygulanması gerekir. Kompleks Boşaltıcı Terapi adı ile bilinen tedavi yaklaşımı cilt bakımı, manuel lenf drenajı, lenfödem hastaları için özel tekniklerle bandajlama, hastaya özel basınç giysileri ve egzersizlerden oluşan bir tedavi sürecidir. Manuel lenf drenajı, lenf damarlarının daha sık kasılmasını uyaran ve lenfatik akımın yakın bölgedeki fonksiyon gören lenf sistemlerine yönlenmesini sağlayan, terapist tarafından yapılan hafif basınçlı bir masaj tekniğidir ve hastalara her seansta uygulanır. Daha sonra, günde 21-24 saat kalması gereken özel lenfödem bandajları sarılır. Hastanın kol veya bacaktaki ödemi tamamen geçtikten sonra bu ödemin geri dönmesini önlemek için özel üretilecek basınç giysileri kullanması gerekir.

Lenfödem hastaların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

'Cildinizi koruyun, bulaşık çamaşır yıkarken veya bahçe ile uğraşırken mutlaka eldiven kullanın.
En ufak sıyrık veya kesikte hemen yarayı iyi temizleyin ve mikrop kırıcı ile cildinizi koruyun.
Kızarma ve şişmede hemen doktorunuza başvurun.
Şismiş kol veya bacağınızı güneş ve güneş yanığından koruyun.
Kol veya bacaklarınızı iyi kurulayın; özellikle parmak aralarını nemli bırakmayın.
Mantar enfeksiyonu gelişimini engellemeye çalışın.
Tırnaklarınızı keserken tırnak makası kullanın. Kendinize ait bir makasınız olsun.
Lenfödem olan kolunuzun üzerine yatmayın.
Şiş olan kolunuzdan tansiyon ölçtürmeyin ve kan aldırmayın: iğne yaptırmayın.
Tedavi sonrası iyilik halini devam ettirmek için mutlaka Ienfödem çorabı giyinin.
Fazla kilo almayın ve terlemekten kaçının.
Sıcak ortamlardan uzak durun, kaplıcaya gitmeyin, güneşte uzun süre kalmayın.

Lenfödlem teşhisi muayene ve istenecek tetkikler ile fizik tedavi uzmanları tarafından koyulduktan sonra tedavinin yine bu alanda özel eğitim almış terapistler tarafından uygulanması gerekir.
 
Üst