Kültürel Bir Miras Edirne

Züleyha

Yönetici

Kültürel Bir Miras Edirne

Güzel memleketimde en çok hoşuma giden yerler hiç şüphesiz tarihi mekanların fazla olduğu şehirlerdir. Bunlardan biri de kültürel bir mirasımız Edirne’dir. Her karış toprağında ecdadım izlerini taşıyan o kadar çok mekanı var ki; onların izinden yürümek, o manevi havayı solumak bambaşka hislere neden oluyor. Türkiye’nin başka hiçbir yerinde görmediğim yapılar, tarihi eserler daha birçok yapıtlar orada da mevcut.

Edirne’de önemli kültür mirası olan camiilerimiz, çarşılar, köprüler ve tarihi evler bolca mevcut. Kültürel mirasın en yoğun hissedildiği güzide bir sınır kentidir Edirne. Gezmek insana yeni yerler, yeni kültürler, farklı alanlar tanıma imkanı verir. Başka yerlere gitmek bambaşka mekanları keşfetmekten büyük haz alıyorum. Hep merak ederim; eski insanları ve geçirmiş oldukları dönemleri.. Farklı insanları tanımak isterim, dostluklar kurmak isterim. Gezeceğim yerleri güzel yapan bir faktör de insandır.

Edirne’ye ilk gidişim değil tabii ki. Birçok kez kıyısından, bucağından geçmişliğim vardır. İlk kez gerçekten gezmek amaçlı ve enfes tarihini koklamak için sabahın erken saatlerinde günübirlik bir seyahat planı yaptım. Son dönemlerde okuduğum tarihi kitapların da etkisi var elbette. Osmanlının kuruluş döneminden sonraki yıllarda da önemli bir şehir olmuştur bu kent. Edirne’de; ikinci Balkan Savaşları esnasında Edirne savunmasının yapıldığı Bucuk Tepe Tabyası; Sükrüpasa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi, Sırp Sındığı Savaşı Müzesi, tarihi Kırk pınar yağlı güreş meydanı, Sarayiçi gezisi, Adalet Kasrı, Fatih ve Saray Köprüleri… bu yerlerin çoğunu gezemedim.. Ancak Fatih Sultan Mehmet Han ve Cem Sultan’ın doğup hükümdarlık yaptığı Edirne saray kalıntıları, hamamlar, Balkan Şehitliği ve en çok merak ettiğim su sesi, müzik ve nefis kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği, İkinci Beyazid Külliyesi Sağlık Müzesi görülmeye değer yerlerden biri.

Lozan Barış Antlaşması neticesindeTürk toprakların katılan Edirne’de her mekan gezisinin sonunda dinlenmek için çay molasını kır kahvelerinden birinde verebiliyorsunuz..Acıktığınızda meşhur tarihi Edirne Ciğercisinde öğlen yemeğini yemenizi tavsiye edebilirim. Tatlı molası için de peynir tatlısını tatmadan dönmeyin.
Kısa molaların ardından Edirne şehir merkezinde, kapısıyla ünlü Üç Şerefeli Camii, yazıları ile ünlü Eski Camii (Ulu Camii) ve Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii de vakit namazlarını eda ettiğim ve ziyaret ettiğim yerlerden.

Arasta Çarsısını gezerken Edirne’nin ünlü Tatlısı, Badem Ezmesi, Peyniri ve ilgimi çeken Edirne’nin eski bir geleneği olan aynalı gelin süpürgesini de tanımış oldum. Edirne Şehir turunun ardından İstanbul’a doğru dönüş yolculuğu ile tekrar gezebilmek amacıyla Edirne’ye veda ediyorum..