Ödev Kanın Yapısı - Özelliği -Hücreleri Ve Görevleri

Züleyha

Yönetici

Kanın Yapısı - Özelliği -Hücreleri Ve Görevleri

Kan görevi ; vücut ısısını ayarlar, vücudu mikroplara karşı korur. Dışarıdan alınan besin ve oksijeni hücrelere taşır. Hücrelerde oluşan karbondioksit gazını akciğerlere, zararlı atık maddeleri böbreklere iletir. Hormonları ilgili organlara taşımak da kanın görevleri arasındadır.

Kanın yapısında alyuvar, akyuvar ve kan pulcukları denilen üç farklı hücre vardır. Ayrıca bu hücrelerin içinde yüzdüğü kan plazması vardır.

Kan plazması (serumu) Kanın sıvı kısmına kan plazması (serumu) denir. Kan plazmasında büyük oranda su %90 ve ayrıca madensel tuzlar, vitaminler, hormonlar, antikorlar, kan proteinleri ve sindirilmiş besinler vardır.

Kan hücreleri Kan plazması Kanın Yapısı ve Görevleri Akyuvarlar Kanda en az sayıda bulunan, en büyük ve beyaz renkli olan kan hücrelerine akyuvar denir.
Akyuvarlar, vücudu mikroplara karşı korur. Bunu, vücuda giren mikropların etrafını uzantıları ile sararak ve onları içine alıp parçalayarak yapar.

Kan pulcukları Kandaki en küçük ve renksiz kan hücrelerine kan pulcukları denir. Kan pulcukları, kanama sırasında kanın pıhtılaşmasını yol açar, pıhtılaşma için gerekli olan proteinleri üretir. Pıhtılaşan kan, damarı onarır ve kan kaybını önler.
 
Üst