İTALYA Pisa Kulesi

Züleyha

Yönetici

İTALYA Pisa Kulesi

1173 yılında yapılan, şehir katedralinin çan kulesi olarak inşa edilen yapı, İtalya’nın kuzeyinde yer alan Pisa şehrinde, Piazza dei Miracolide’de (Mucizeler Meydanı) yer almaktadır. Kule, 1063-1090 yılları arasında yapılan şehir katedralinden ayrı olarak inşa edilmiştir. 56 metre yükseklikteki kule, altı adet yuvarlak sütun dizisinden oluşmaktadır. Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren, temelindeki yumuşak zemindeki çökmeden dolayı güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Kulenin bugün bu kadar ünlü olmasının başlıca sebepleri arasında da bu eğimli yapısı gelmektedir.

İtalya’daki Pisa Kulesi, İtalyanca Mucizeler Meydanı olarak adlandırılır. İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde bulunan ve 1063-1090 yıllarında inşa edilen şehir katedralinin çan kulesi, ana yapıdan ayrı olarak 1173 yılında yapılmıştır. İTALYA Pisa Kulesi üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana geliyor. Yaklaşık 56 metre yüksekliktedir. Üstüne 294 basamaklı bir merdiven ile çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir şeklindedir.

İTALYA Pisa Kulesi neden yamuk ?

Pisa Kulesi bitirildiği tarihten sonra güneye doğru eğilmeye başlar. Bunun nedeni temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmeden dolayıdır. Günümüzde, kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa iner. Ancak yapının ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde kaldığı için kule devrilmemekte. Pisa Kulesi her yıl milimetrenin onda yedisi kadar eğilmektedir. Kulenin şu andaki eğimi ise 5,5° kadardır. Pisa’nın gücünün ve zenginliğinin bir sembolü olarak görülen kule Cenova ve Venedik’e rakip olarak yapılmıştır.
 
Üst