Ödev İstiklâl Marşının önemi-hangi tarihte -niçin yazıldı

Züleyha

Yönetici

İstiklâl Marşının önemi-hangi tarihte -niçin yazıldı

Her ülkenin kendine ait bir millî marşı vardır. İstiklâl Marşı, bizim millî marşımızdır. İstiklâl Marşı, millî egemenlik ve bağımsızlığımızın önemli simgelerinden biridir.
Kurtuluş Savaşı’nın devam ettiği günlerde millî mücadele ruhumuzu yansıtacak, birlik ve beraberliğimizi artıracak bir marş yazılması düşünülür. Bu amaçla para ödüllü bir yarışma düzenlenir. Yarışmaya yurdun dört bir köşesinden marş olmaya uygun şiirler gelmeye başlar ancak Mehmet Âkif Ersoy bu yarışmaya katılmaz.


Mehmet Âkif Ersoy Neden Parayı almamıştır:
Mehmet Âkif Ersoy’a neden yarışmaya katılmadığı sorulduğunda “Millî marş kesinlikle para ile yazılmaz.” cevabını verir. Bunun üzerine yakın arkadaşları bu yarışmaya katılmasını, eğer kazanırsa yarışmadan kazanacağı ödülü bağışlamasını tavsiye eder. Mehmet Âkif Ersoy sonunda yarışmaya katılmaya karar verir. Onun yazdığı şiir, 724 şiir arasından birinci seçilir.

İstiklâl Marşının hangi tarihte yazıldı
Dönemin Millî Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver de şiiri, Türkiye Büyük Millet Meclisinde okur. Şiir, mecliste büyük bir coşkuya ve heyecana neden olur. 12 Mart 1921 tarihinde İstiklâl Marşı, millî marşımız olarak kabul edilir. Mehmet Âkif Ersoy, İstiklâl Marşı’nı Türk halkına armağan eder.
 
Üst