Güneşin Görevi Ve Temel Özellikleri Nedir? Maddeler Halinde

Züleyha

Yönetici

Güneşin Görevi Ve Temel Özellikleri Nedir Maddeler Halinde.jpg

Güneşin Görevi Ve Temel Özellikleri Nedir? Maddeler Halinde

Güneşin Görevi Ve Özellikleri Nedir?

Güneş Dünya'da yaşamın temel enerji kaynağıdır. Güneş'in ışı ve ışık enerjisi ile metal ve ametal maddeler üzerinde meydana gelen kimyasal reaksiyonlar, canlıların çoğalması için uygun beslenme alanı oluşmasına, canlı hücrelerinin beslenmesine olanak tanır. Güneşin Görevleri arasında ısı yaşamsal önemdedir.

Güneşin de içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinde 200 milyar yıldız olduğu tahmin edilmektedir. Galaksi ortalamasına göre küçük bir yıldız olan Güneş, bütün yıldızlarda olduğu gibi nükleer patlamalar ile ışık ve ısı yayar. Bu patlamalar ile her yıl Güneş dört milyonton kütle kaybeder. Öyle ki her Güneş patlaması milyarlarca nükleer bombanın patlamasına eşit güçtedir.

Canlılar oluşmadan önce Güneş ve gezegenleri oluştu. Bu oluşum kimyasal reaksiyonların ortaya çıkmasına, daha sonra ise canlı oluşumuna elverişli ortam Güneşin etkileri ile Dünya üzerinde oluşmuştur. Dolayısıyla canlı yaşamının başlangıcı Güneşin meydana gelmesi ile ortaya çıkmıştır.

Güneşin çapı Dünyamızın yaklaşık 109 katıdır (1,5 milyon km), Güneş kendi eksenin etrafında saatte yaklaşık 70.000 km hızla dönüyor.
Bir turunu yaklaşık 25 günde tamamlar, fakat Güneş plazma halinde olduğundan kutuplardaki ve ekvatordaki dönüş hızı farklıdır. Bu hız ekvatorda 25 gün iken, kutuplarda yaklaşık 35 gündür. Dünya üzerinde ölçtüğümüz ekvatoral hız ise 28 gündür, bunun sebebi gözlem noktamızın Güneş ile birlikte dönmesidir.

Güneşin bu dönüş hızı farklılığı manyetik burgulara neden olmaktadır. Güneş ile ilgili araştırmalardaki temel bir fikir, Güneşin yüzeysel hız farkının yanında, hacimsel olarak da, açısal dönüş hızı farklılıklarından dolayı manyetik bir dinamo oluşturarak, manyetik alan çizgilerinde burulmalar meydana geldiği ve Güneşin bilinen döngülerine neden olduğu düşünülmesidir. (Hanslmeier 2004).
Güneşin Dünyaya olan ortalama uzaklığı 1,496×1011m’dir. Işık bu mesafeyi ortalama olarak 8 dakika 20 saniyede kat etmektedir. Güneşin çekim kuvveti Dünyanın yaklaşık 28 katıdır.

Güneşin görevleri nelerdir?

Güneşin ısıtma görevi, Isıtma Güneşin görevleri arasında önemli yer tutar. Güneş'te ısınmanın ortaya çıkmasına neden olan aktivasyon Güneş patlamaları ile ortaya çıkar. Patlamaların kaynağını oluşturan Hidrojen, Güneş kütlesinin yüzde 74'ünü oluşturuyor.

Dünya'mızda oluşan yaşam formu Güneş'in sağladığı ısı durumuna göre oluşmuştur. Havaların aşırı soğuması canlılar üzerinde sağlık sorunları ortaya çıkartırken, cansız oluşumların üzerinde de derin etkileri vardır. Buzul çağı döneminde insanlar soğuk nedeni ile Dünya'nın her tarafında yaşayamaz iken, buzul çağı sona erdikten sonra insanlar Dünya'nın her tarafında yaşamaya başladılar. Güneş'in görevleri arasında bağışıklık sistemi geliştirilmesi de bulunur. Bu haliyle insan sağlığı üzerinde olumlu etki yapan Güneş daha sağlıklı insanların çoğalmasına olanak sağladı. Bununla birlikte D vitamini etkisi ve kemik gelişimine olan etkisi oldukça fazladır.

Güneşin ışıma ile ilgili görevi; Güneş ışınları Dünyamıza yaklaşık 8,5 dakika da gelir. Güneş ışığının olmadığı zaman gece olur. Bir gece bile karanlıkta kalmak canlılar üzerinde hem psikolojik hemde fiziksel sorunların ortaya çıkmasına nedendir, mesela Güneş ışığı görmeyen canlı yüzeyi D vitamininden mahrum kalacağından çeşitli hastalıklar gözlemlenecektir. Bununla birlikte kemik hastalıkları ortaya çıkacaktır. Bitkiler üzerinde ışımanın özel bir önemi vardır. Bitkiler Güneş ışığının fotosentez etkisi ile oksijeni glikoza çevirirler. Bu bitkilerin büyüyerek meyve vermesine olanak sağlar.

Güneş’in özellikleri Nelerdir?

-Güneş hareket etmektedir.

-Güneş’te Hidrojen ve Helyum dönüşümleri yaşanmaktadır.

-Güneş katmanlardan oluşmaktadır.

-Güneş’in yüzey sıcaklığı ile merkez sıcaklığı arasında milyonlarca kat fark vardır.

-Güneş gaz halindedir.

-Güneş’in %75’i Hidrojen, %25’i Helyum’dur.

-Güneş, Dünya’ya yaklaşık 150 milyon kilometre uzaklıktadır.

-Güneş ışınları Dünya’ya 8 dakikada gelir.

-Hacmi Dünya’nın 130.000 katıdır.

-Kütlesi Dünya’nın 332 bin 946 katıdır.
 
Üst