Fotoğrafçılık Çeşitleri Hakkında Bilgi

#1

Fotoğrafçılık Çeşitleri

Yıllar içinde fotoğrafçılık alanında yaşanan teknolojik gelişmelere paralel olarak gazetelerden online yayınlara, dergilerden kişisel kullanım alanlarına kadar kaliteli fotoğraf ihtiyacı artmaktadır. Bunun sonucu olarak ortaya çıkan mikro stok siteleri hiç bir ajansa bağlı olmadan bireylerin kendi fotoğraflarını direk alıcılarla iletişime geçerek satabildikleri ortamlar yaratmıştır. Sonuç olarak keyifle yaptığınız fotoğraf hobinizi ek bir gelir kaynağına dönüştürmeniz mümkün. Hatta kaliteli ekipmanlara ve iyi bir göze sahipseniz bu alanda kariyer bile yapabilirsiniz. Peki tüm bunlara başlamadan önce fotoğrafçılık çeşitleri nelerdir ve fotoğraflar hangi kriterlere göre gruplandırılmaktadır? Bu sorulara yazımızın devamında cevaplar bulabilirsiniz.

Fotojurnalizm : Fotojurnalizm kısaca güncel olayları fotoğraf yoluyla anlatmaktır. Ara Güler her ne kadar bize göre sanatçı olsa da kendini her zaman fotojurnalist olarak tanımlamaktadır ve bu alanda ülkemizde yetişen uluslararası fotoğrafçılardan biridir. Bu alanda çekilen fotoğraflar güncel olaylara dair, objektif ve diğer fotoğraflardan farklı olmalıdır. bu alan herkese açık olduğu için amatör fotoğrafçılar bu alanda kendilerini göstermeye çalışabilir ancak profesyonel rekabet oldukça yüksektir.

Reklam Fotoğrafçılığı: Bu alan fotoğraf üzerinde oluşturulacak etkiyle ürünlerin satışını sağlamak amacında olduğu için daha çok profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılmaktadır. Kimse ürün satışı için çekilen fotoğraflarını bir amatör fotoğrafçıya teslim etmek istemez. Reklam fotoğrafçılığında en çok kullanılan fotoğraflar makro, seyahat, moda fotoğrafları, güzellik ve bakım ürünleri için çekilen fotoğraflar, araç fotoğraflarıdır. Reklam fotoğrafçılığı genellikle stüdyo ortamında yapılsa da dış mekan kullanımı da gerçekleştirilmektedir. İçerde ya da dışarıda reklam fotoğrafçılığında ışık gibi değişkenler tamamen kontrol altındadır.

Düğün Fotoğrafçılığı: Diğerleri kadar yeteneklerin ve olayların sizin açınızdan nasıl göründüğünün önemi olmasa da düğün fotoğrafçılığı amatör fotoğrafçıların başarıyı yakalayabilecekleri en iyi alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Düğün fotoğrafçılığı düğün sırasında aktüel fotoğrafların çekilmesi ve gelinle damadın portrelerinin çekilmesi gibi iki farklı kategoride ele alınabilir. Bu nedenle hem portre hem de aktüel çekim becerinizin iyi olması gerekmektedir.

Niş Fotoğrafçılık: Yukarıda da belirttiğim gibi geleneksel fotoğrafçılık artık yerini yavaş yavaş diğer alanlara bırakmakta ve fotolia.com istock.com ve benzeri siteler aracılığıyla bireysel fotoğraf satışı gerçekleştiren amatör ve profesyonel fotoğrafçılar bu alanda ilerlemelerini sürdürmektedir. Amatör olarak fotoğrafla ilgileniyorsanız temel fotoğraf bilgilerinden sonraki aşamada kendinize bütçenizin karşılayabileceği en iyi dijital fotoğraf makinesi ve gerekli objektifleri almaya çalışmalısınız. Çünkü iyi bir gözünüz varsa yetersiz fotoğraf ekipmanının fotoğraf kalitesini düşürmesini istemezsiniz.

Sualtı Fotoğrafçılığı: Su altında fotoğraf çekmek için dalgıçlık brövesi, su altında kullanabileceğiniz dijital fotoğraf makinesi gibi bazı özelliklere ihtiyacınız olacak. Bu alan yönelen fotoğrafçılar ve bu alandaki en iyi fotoğrafçıların ortak noktası su altı fotoğrafları çekmeye başladıkları zaman iyi bir dalgıç ancak amatör bir fotoğrafçı olmalarıdır.

Yemek Fotoğrafçılığı: bu alan catering şirketlerinden restoranlara, şef portföylerinden menülere kadar pek çok kullanım alanı bulunan fotoğrafları çekmek için kullanılabilir. Yemekler, içecekler genellikle stüdyo ortamında çekildiği için iyi bir ışık bilginiz olması lazım. Bu özellikli alanda tecrübe kazanarak reklam fotoğrafçılığına geçiş yapmanız mümkün.

Hayvan Fotoğrafları: Hayvan fotoğrafları reklam dünyasında, basılı medyada, online medyada, mikro stok sitelerinde oldukça fazla sayıda talibi olan fotoğraflardır. Hatta evcil hayvan sahibi kişiler içinde stüdyoda fotoğraf çekebilirsiniz.

Diğer Fotoğrafçılık Çeşitleri
Mimari Fotoğrafçılık
Tıbbi Fotoğrafçılık
Seyahat Fotoğrafçılığı
Emlak Fotoğrafçılığı
Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı
 

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
#2

Yaaaaa ama bu haksızlık neden polise yakalanınca kamyon çarpmışa dönersin demedin Destina küstüm konuşmuyorum seninle
 
#3

insanın okadar gözü açki ne güzel biraz para topladım alıp gitsene kardeşim ezildim

bu güzel oyununa teşekkürler
 
Üst