Erciyes Dağı Nerede Yer Alır?


Erciyes Dağı Nerede Yer Alır

Kayseri Erciyes Dağı

Erciyes dağı, bulutları delen zirvesi, eksik olmayan karı ve 3.917 m yüksekliği ile Kayseri'nin sembolüdür. Sönmüş bir volkan olan dağdaki patlamanın 30 milyon yıl önce başlayıp söndüğünde küllerin uçuşup kilometrelerce uzağa taşınarak Hasan Dağı ile birlikte Peri Bacalarını oluşturduğu bilinmektedir. Erciyes'in kuzeyinde bir kilometre kadar buzul vardır. Her mevsim yüksek tepesi kar ile kaplıdır. Erciyes kayak pisti dünyanın en iyi kayak merkezlerindendir. Erciyes Kayseri'nin 30 km güneyinde yer almaktadır.

Yüksek derecede aşınmaya uğramış olan volkanın son olarak, Roma dönemi madeni paralarındaki betimlemelere dayanarak, M.Ö. 253 yılında püskürdüğü söylenebilir.

Erciyes, 3.917 metreye ulaşan zirvesi ile İç Anadolu'nun en yüksek dağıdır. Torosların kuzeydoğu uzantısı olan Aladağlar'ın en yüksek noktası olduğu kabul edilmektedir ve Alpin kuşağına dahildir.

Başlıca Özellikleri: Erciyes'in görünümü bir kubbeyi andırmaktadır. Kabaca doğu-batı doğrultulu bir sağrı uzanmakta ve bu sağrı üzerinde iki tepe bulunur. Bunlardan biri 3917 metre olan büyük Erciyes' dir. Dağın doruğunu oluşturur. Bunun diğeri ise, batısında yer alan Safra kaya tepesi yada diğer adı ile küçük Erciyes' dir.


Erciyes Dağının Tepeleri: Erciyes dağının kuzeyinde birçok volkan tepesi bulunmaktadır. Yükseklikleri 2200 ile 2700 metre arasındadır. Bu tepelerin başında, Yılbat, Belaşma, Karasığır, Kepez, Lifos, Kefelik tepeleri yer alır.

Volkanik Özelliği: Erciyes lav ve tüf püskürten eski bir yanar dağdır. 3.zaman ortalarından başlayarak çeşitli etkinlikler göstermiştir. Erciyes dağında bugünkü ana volkan konisi, baz altı lavlarla oluşan eski olan volkan temelinin daha sonra kıvamlı lavların yükselmesi sırasında iç basıncın parçalanması ile açılan çukurda oluşmuştur. Dağın püskürmeleri esnasında ortaya çıkan lav ve tüf yaklaşık 100 km uzaklığa yayılır ve bu volkanik maddeler Erciyes dağının çevresindeki tepe ve platoların bugünkü yapısını belirlemiştir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst