Özet Doğadan Yararlanarak Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz? Teknikleri kısaca

Züleyha

Yönetici

Doğadan Yararlanarak Yönümüzü Nasıl Bulabiliriz? Teknikleri kısaca

Yıl içinde gece ve gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde – bu tarihlere Ekinoks da denilir. Bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekildedir.

*Doğada kaybolmamak için yönümüzü bilmek oldukça önemlidir. Doğada yön bulmanın pek çok yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır.
Güneşten yararlanarak şu şekilde de yönümüzü bulabiliriz: Güneş, öğle vakti tam tepedeyken, yere diktiğimiz çubuğun gölgesini ölçeriz. Bulduğumuz en kısa gölge uzunluğu, kuzeyi; karşı tarafı da güneyi gösterir. Yüzümüzü kuzeye dönersek, sağ taraf doğuyu, sol taraf da batıyı gösterir.

* Camilere Bakarak; Camilerde Mihrab’ın karşısındaki giriş kapısı Kuzey’i gösterir. Minarelerde Şerefe’ye açılan kapılar ( üst kapı ) Güney’e bakar. Hrıstiyanların ibadet yerleri olan Kiliselerde ise kilisenin çanı, kilisenin batısında bulunur.


*Mezar Taşlarına Bakarak; Müslüman mezarlarında baş taraf Batı’yı, ayaklar Doğu’yu, yüz ise Güney’i gösterir. Hrıstiyan mezarlarının baş tarafı ise Güney’i gösterir.

* Karınca Yuvalarına Bakarak bulma yöntemi; Karınca yuvalarının ağzı Güneyi gösteriyor.

*Taşlarda Ağaçlardaki Yosunlara Bakarak ;Yosunlar taşların ve ağaçların kuzeyinde oluşmaktadır.

*Geceleri ise Kutup Yıldızı’na Bakarak; Kutup Yıldızı’nı gördüğümüzde önümüz Kuzey, arkamız Güney yönünü gösteriyor.

* Ağaç gövdesine bakarak yön bulmak; Ağaçlar güneşten faydalanmak için güneşe doğru yönelirler. Bu nedenle kesilmiş bir ağacın kuzeye bakan kısmı sık çizgili olurken güneye bakan kısmı ise seyrek aralıklıdır.
 
Üst