Diş beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Züleyha

Yönetici

Diş beyazlatma İşlemi  Nasıl Yapılıyor.jpg
Diş beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Sosyal yaşam ve iletişim olgusunun geliştiği modern toplumlarda ağız ve diş sağlığına verilen önemin yanı sıra; beyaz ve estetik görünümlü dişlere sahip olma anlayışı da hızla gelişiyor. Gelişen bu bilinçIe birlikte dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları kişileri psikolojik olarak da huzursuz ederek sorunlara neden olabiliyor.

Günümüzde, diş hekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle birçok renk, şekil ve konum bozuklukları giderilebilmektedir. Dişlerin yapısında mine ve dentin tabakasında olusan renklenmeleri giderme işlemine bleaching diyoruz. Diş beyazlatma (bleaching), diğer restoratif metotlara kıyasla daha ekonomik, pratik ve zararsız bir yöntem olarak hastaların imdadına yetişiyor. Diş beyazlatma, kadın erkek tüm hastalara uygulanabilir; ağız sağlığı teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde dişler kısa bir sürede güvenli ve etkin olarak beyazlatılabilir.

Diş beyazlatma tüm dişleri kapsayabileceği gibi rengi komşu dislere göre koyulasmış tek bir dişin beyazlatılması olarak da ifade edilebilir. Genellikle diş renginin sarı veya gri olmasının Şikayet sebebi olduğu ifade edilir.

Dişte renk değişimine neden olabilecek etkenler:
Dişin yapısı,
Dişe gelen bir darbe,
Küçük yaşta antibiyotik etkisine maruz kalmak,
Yanlış ya da yapılan tedaviler nedeniyle diş renklerinin koyulaşması,
Fazla çay, kahve, kola, sigara tüketimi olarak ifade edilebilir.

Diş beyazlatma işlemi hekim kontrolü altında yapıldığında güvenlidir. Diş ve dişetlerine herhangi kalıcı bir zarar vermez. Uygulamanın başlangıcından 10-14 gün içinde başarılı bir sonuç alınarak beyaz dişlere kavuşulabilir. isleme önce detertraj dediğimiz dişlerin tüm plak ve taşlardan arındırıldığı temizleme işlemi ile başlıyoruz. Bundan yaklaşık 14 gün sonra bleaching işlemine geçiyoruz.

Şu anda bilinen iki değişik beyazlatma yöntemi var. Bunlardan ilki ev tipi beyazlatma olarak da adlandırılan hastanın kendi başına uygulayabileceği 1 bir yöntemdir. Bu yöntemde, hekim 1 ağızdan ölçü alarak hastanın dişleri ( üzerine takabileceği ince lastik kalıplar hazırlar. Hasta kendisi için hazırlanmış E özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek t bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne, (tercihen uyku esnasında) günde en az 6 8 saat takar. Tedavi ortalama 1 4 hafta sürer. Fakat bu hastaya ekstra yük getiren. uygulaması zor bir yöntemdir. İkinci yöntem ise klinik tip olarak adlandırılan klinikte bir hekim tarafından uygulanan yoldur. Ağartıcı ilaç. hekim tarafından diş üzerine yerlestirilir. ilgili dişin üzerine mavi renkli ışık kaynağı belli bir süre tutulur. İşlem bittiğinde sonuç hemen gözlenir. Geçmiş yıllarda bu uygulamalar sırasında yaşanan hassasiyet nedeniyle beyazlatma işleminden vazgeçilmekte yada istenildiği kadar beyaz ton elde edilememekteydi.

Ancak günümüzde yenilenen beyazlatma ajanlarıyla bu problem de minimuma indirilmiştir. İşlem tamamlandıktan sonraki 4 gün renklendirici gıdalardan ve özellikle sigaradan sakınıyoruz. Bundan sonra vereceğimiz tavsiyeler yoluyla bu beyazlığı uzun süre korumak mümkündür.

Bu uygulamadan sonra dişlerindeki beyazlığı kaybetmemek için sigarayı bırakan danışanlarımız bile oldu. Ancak en önemlisi beyazlatma işlemi öncesi acil tedaviler tamamlanmış, açığa çıkmış dentin dokuları kapatılmış ve diş tasları temizlenmiş olmalıdır. Beyazlatma işlemine bundan sonra başlanır.

Sağlıklı dişler. sağlıklı gülüşler...
 
Üst