Dirseklerin kurumaması için ne yapmak gerekir?

#1

Eğer dirsekleriniz çok kuruyorsa banyoda hassas ciltler için özel olarak üretilen sabunları kullanabilirsiniz. Nemlendirici içeren sabunlar işinizi görecektir.

Çok sıcak suyla uzun süre banyo almak cildiniz için zararlıdır. Sıcak suyla alınan duşlar sadece dirseklerde değil cildinizin hemen bütün bölgelerinde kuruluğa yol açacaktır. Bazı durumlarda özellikle hassas cildi bulunanlarda bölgesel kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle duşunuzu ılık suyla almaya çalışın ve süresini makul tutun.

Cilt kuruluğu için kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise hava nemlendirici cihazlardır. Özellikle kuş aylarında ev içinde ısıtıcıların, kaloriferlerin kullanılmaya başlamasıyla birlikte havadaki nem oranı iyice azalmakta ve bu da cildin kurumasına, burnun ve gözlerin yanmasına neden olmaktadır. Hava nemlendirici cihazlar bu kuru havayı yumuşatabilmenizi sağlar.

Hiç bir şey yapamıyorsanız bir kaseye yarısına kadar su doldurarak kalorifer peteklerinin üstüne koyun. Su buharlaşarak havanın nemlenmesini sağlayacaktır.

Doğal malzemelerle üretilmiş giysiler hassas cilde sahip olanlar için önemli. Sentetik kumaşlar sizi terleteceği gibi cildin hava almasını engeller. Pamuklu kumaşları tercih edin. Ayrıca sentetik kumaşlar terin daha çabuk kokmasına neden olmaktadır.

Eğer tüm önlemlerinize rağmen dirseklerinizin pul pul olmasına ve kurumasına engel olamıyorsanız bir cilt doktoruna görünebilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz. Doktorlar bu durumlarda, eğer daha ciddi bir sorunun belirtisi değilse kuruyan dirsekler için reçeteli kremler ve merhemler tavsiye etmektedir.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst