Sağık Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedir?Nedeni,Tedavisi, Aradığınız Tüm Cevaplar Burada

Züleyha

Yönetici

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı NedirNedeni,Tedavisi, Aradığınız Tüm Cevaplar Burada.jpgÇocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedir?Nedeni,Tedavisi, Aradığınız Tüm Cevaplar Burada

Orta Kulak İltihabı Nedir?

6 ay ile 24 ay arası çocuklarda en sık karşılaşılan enfeksiyonların basında kulak enfeksiyonları gelmekte olup, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde çocuklara antibiyotik reçete edilmesinin en önemli nedenlerinden birisidir. 6 ay ile 24 ay arası çocuklarda en sık karşılaşılan enfeksiyonların basında kulak enfeksiyonları gelmekte olup, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde çocuklara antibiyotik reçete edilmesinin en önemli nedenlerinden birisidir. Orta kulak, iç kulak ile kulak zarı arasında kalan boşluk olup, iltihap oluşması ise orta kulak iltihabı (akut otitis media-AOM) olarak adlandırılır.


Bunları bilmemiz gerekir;
Orta kulağın kendi kendini sınırlayan bir enfeksiyonudur.
Etken virüs veya bakterilerdir.
Semptomlar genellikle Üç gün sürmekte, bazen bir haftaya kadar uzayabilmektedir.
Çocukların çoğu antibiyotik tedavisine gerek kalmadan iyileşirler.
Antibiyotik kullanılması gereken vakalarda, antibiyotik seçimi çok önemlidir ve ilk tercih edilmesi gereken antibiyotik amoksisilin olmalıdır.

Enfeksiyonu Kolaylaştıran Faktörler Nelerdir?
Üst solunum yolu enfeksiyonları
Alerji
Bağışıklık sisteminin zayıf olması
Anatomik bozukluklar (yarık damak vb.)
Geniz eti
Genetik yatkınlık, ailede orta kulak enfeksiyonu öyküsü
Emzik kullanımı
Kısa emzirme süresi
Yatar pozisyonda uzun süre biberon kullanımı
Kreş, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlar
Sigara dumanına maruz kalma
Hava kirliliği

Çocukların %75’i ilköğretime başlamadan önce en az bir kere kulak enfeksiyonu geçirmektedir. Normal olarak östaki borusundaki mukosiliyer temizleme mekanizmaları orta kulağı havalandırır ve sıvının orta kulaktan uzaklaşmasını sağlar. Bir viral enfeksiyon veya diğer mukozal inflamasyon nedenlerine bağlı östaki borusunun disfonksiyonu veya obstrüksiyonu bu mekanizmayı bozabilir. Orta kulağın drenajının bozulması, sıvı birikimine, eğer bu sıvı viral ve/veya bakteriyel patojenlerle kolonize ise orta kulak iltihabına yol açar. Çocukların, erişkinlere göre daha fazla enfeksiyona yatkın olmalarının nedeni ise, hem daha fazla viral enfeksiyon geçirmeleri, hem de östaki borularının daha kısa ve daha yatay olmasıdır.


Belirtileri
>Kulak ağrısı (yatar pozisyonda daha fazladır)
> Uykuya dalmada güçlük
> Ateş
> İştahsızlık
> Ağlama
>Huzursuzluk
>işitmede azalma, yüksek sesle konuşma
> Dengenin bozulması
> Kulak akıntısı

Tedavi ise;
>Öncelikle çocuğun rahatlamasını sağlamak gerekir.
>Ağrıyan bölgeye ılık ve nemli bir havlunun konulması kısa süreli de olsa bir rahatlama sağlayacaktır.
>Ağrı ve atesin giderilmesi için önerilen doz ve sıklıkta ağrı kesicilerden yararlanılır. V Bakteriyel enfeksiyon tanısı konulmuş ise antibiyotik kullanılması esastır.
> Orta kulakta SIVI birikimi ileri derecede ise parasentez yapılmalıdır.
> Tedaviye başladıktan 24-48 saat sonra çocuk yeniden muayene edilmelidir.

Korunmak için:
> Ulusal ası takviminde yer alan aşılar ile, henüz ulusal aşı takvimimizde yer alamayan ancak yapılması tüm bilimsel verilerle desteklenen meningokok aşısı eksiksiz olarak yapılmalıdır.
>Grip asısı; sonbahar, kış mevsiminde mutlak surette yapılmalıdır.
>Enfeksiyon riskinin fazla olduğu sonbahar, kış mevsimlerinde çocuklar kalabalık yerlerden uzak tutulmalıdır.
> Sigara ve çocuğun, aynı ortamı paylaşamayacağı akıldan çıkarılmamalıdır. V Gerekli olduğuna karar verildiğinde kulağa tüp takılmalıdır.
> Geniz etinin ileri boyutlara ulasarak Iümeni daraltması durumunda geniz eti operasyonundan korkmamak gerekir.

Orta Kulak Enfeksiyonunun Doğru Tanı ve Doğru Tedavisi Neden Çok Önemlidir?

Enfeksiyonun doğru tanısı, enfeksiyonun sonraki tekrarları açısından temel oluşturmaktadır. Viral, bakteriyel enfeksiyon ayırdı yapılmaksızın sık ve kolay bir şekilde antibiyotik başlanması, seçilen antibiyotiğin basit bir antibiyotik yerine, daha güçlü antibiyotiklerden seçilmesi enfeksiyonun tekrarlama riskini kolaylaştırmaktadır.
Bu yüzden orta kulak enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik başlamak için çok hassas davranılmalı ve doğru karar olduğundan emin olarak antibiyotik tedavisi verilmelidir.

Not: Orta kulak enfeksiyonu tedavisinde antibiyotik başlamak için çek hassas davranmalı ve doğru karar olduğundan emin alarak antibiyotik tedavisi verilmelidir:
 
Üst