Çocuklara Cesaretsizlik, İkiyüzlülük ve Yalancılık Öğretmeyin

#1


Birçok anne-baba, bilmeyerek veya şaka olsun diye çocuklarını aldatırlar. Böyle yapan anne-babalar çocuklarına güvensizlik, yalancılık, ikiyüzlülük, cesaretsizlik öğrettiklerini biliyorlar mı acaba?
Örneğin, yeni yürümeye çalışan bir çocuğa, ellerini açarak, kucaklayacakmış gibi yapan; ancak tam çocuk yakalayacağı sırada ellerini çeken bir büyük, çocuğa güvensizlik öğretmektedir. Çocuğa yapılan böyle yalan vaatler, onun güvenini sarsar. Çocuk zamanla anne-babasının aslında güvenilir bir kişi olmadığına inanır. Aynı zamanda kendisinin de zaman zaman başkalarını böyle boş vaatlerle kandırabileceğini öğrenmiş olur. Bir çocuk babasından kendisini pikniğe götürmesini istiyordu. Baba, sürekli olarak yarın gideceklerini söylediği için çocuk, Ne olur baba, yarın gitmeyelim, şimdi gidelim. diye yalvarıyordu. Çünkü yarın hiç gelmiyordu.

Çocuklarınızla aranızdaki ilişkiye bakın
Çocuğunuzla ilişkinize bir bakın. İlişkiniz, hep ondan beklediğiniz davranışlar, onun yaramazlıklarını engellemeniz, onu azarlamalarınız şeklinde mi? Eğer onun hep olumsuz yanlarıyla ilgileniyorsanız, çocuğunuz ergenlik çağına geldiğinde karşınıza pek çok sorun çıkarsa şaşırmayın. Çocuğunuzla ilişkilerinizin büyük bölümü, ortaklaşa zevk aldığınız zamanları içeriyorsa, doğru yoldasınız demektir. İlerde çocuğunuzla birtakım sorunlar yaşamak istemiyorsanız onunla iyi bir ilişki kurun.
* Cumhuriyet Ü. İlahiyat Fak. Öğretim Üyesi

BİR DİYALOG
Çocuk: Acıkmadım, yemek istemiyorum.
Anne: Okuldan sonra ne yedin?
Çocuk: Fazla bir şey yemedim. Onunla ilgisi yok. (Der ve susar.)

Burada annenin sorusunun altında çocuğu suçlama vardır.O halde çözüm nedir? Nasıl soru sormalıyız? derseniz, açık uçlu ve tehdit etmeyen sorular yöneltmeliyiz. Örneğin;
Bu konuda konuşmak ister misin?
Duyguların ne? Neler hissediyorsun?
Bu konuda ne düşünüyorsun?

Çocukların bilgilenmeye ve öğüde hiç mi ihtiyaçları yoktur? derseniz, elbette vardır. Ancak bunun için uygun zaman ve ortam olmalıdır. Şu şartlarda çocuğu bilgilendirmek faydalı olabilir:
1. Vermek istediğiniz bilginin çocuğun gerçek sorunu için faydalı olduğundan emin olduğunuz zaman.
2. Çocuğun bu bilgileri kendi kendine edinemeyeceğinden emin olduğunuz zaman.
3. Bu bilgileri almaya hazır olduğunu hissettirdiği veya yardım istediği zaman.
 
Üst