Sağık Çayın Zararları,Fazla Çay Tüketimi sağlık açısında yol açtığı hastalıklar?

Züleyha

Yönetici

Çayın Zararları,Fazla Çay Tüketimi sağlık açısında yol açtığı hastalıklar.jpg


Çayın Zararları, Fazla Çay Tüketimi sağlık açısında yol açtığı hastalıklar?Aşırı Çay Tüketmenin Zararları
Aşırı Çay Tüketiminin Zararları Çay aşırı tüketmenin zararları (16 Bardak) 2014 yılında 56 yaşındaki erkek bir hasta, çok fazla miktarda soğuk çay içtiği için böbrek yetmezliğinden hastaneye kaldırıldı. Onun içtiği çay miktarı, içilmesi gerekenin yaklaşık 3 katı kadardı. 16 bardak çay içen hastanın böbrekleri ağır hasar almış durumda. Günlük içmeniz gereken maksimum çay miktarı 6 bardaktır. 6 bardaktan fazla siyah çay içmek hasarlara sebep olabilir.


Fazla Çay Tüketmenin yol açtığı hastalıklar

İshal
Çayın içerisinde bulunan kafein günlük olarak alınması gereken miktarın üzerinde alınırsa sindirim sistemini uyararak ishale nedendir. Ayrıca, çay vücutta merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin olaylar karşısında sinirli ve aksasif olmasına sebeptir.

Kabızlık
Her ne kadar beklenmedik olsa da çayın içerisinde bulunan tanen isimli madde vücutta depolanır. Aşırı çayın tüketimi tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesiyle kabızlığa sebeptir..

Mide rahatsızlığı
Çay kafein vardır. Kafein midenize ulaştığında, midede farklı asidik maddeler üretmesine nedendir. asidik maddeler vücudun absorbe edeceğinden fazla olduğu zaman mide huzursuz ve rahatsız hissedilir. Ülser, gastrit ya da mide kanseri gibi hastalığa sahipseniz çaydan uzak durmanız önerilir.

Uykusuzluk
Fazla çay tüketimi kafeinden dolayı uykusuzluğa sebeptir. Kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır ve insomniaya neden olur. İnsomnia beraberinde uyku düzeni sorunlarını getirir. Uzmanlara göre sağlıklı ve fit kalabilmek için daha az çay tüketilmesi öneriliyor.

Premenstrual sendrom
Fazla çay tüketimi kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olur. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi belirtileri vardır.

Böbrek rahatsızlıkları
Çay tüketimi böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biridir. Kafeinin oluşturduğu uyarım kişiye zarar verir. Çayın içerisinde bulunan oksalat böbrek taşına nedendirÖdem ve şişkinliğe neden olur
Günde 4 fincandan fazla çay içip 2 litreden az su tüketirseniz vücudunuzda ödem ve şişlik tehlikesi sizi bekliyor olacaktır. Sürekli kilo değişimi yaşıyorsanız sebebi aşırı çay tüketimine bağlı ödemdir.

İnsülin direncini artırır
İnsülin direnci, karaciğer ve pankreasın sağlıklı çalışmadığını gösterir. Karaciğer hastalığı veya insülin direnciniz varsa çay tüketiminizi azaltın.

Vücudun kurumasına nedendir
Çay içenler vücutlarında su ihtiyacını pek fazla hissetmezler. Oysa ki çay, vücudun su ihtiyacını karşılamaz ve vücutta bulunan suyu çekip dışarı atar.

Dişleri sarartır
Çay, dişlerin sararması ve leke oluşumuna neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çay içtikten sonra 1 bardak su ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

Hamile kalmayı zorlaştırır
Çay içerdiği kafeinden dolayı hamile kalmak isteyenlerin uzak durması gereken bir içecektir. Gebelik ve emzirme döneminde dikkatle tüketilmelidir.


İdrar sorunları
Fazla çay tüketimi sık idrara çıkmayı gerektirir. Kafein kişinin mesanesine baskı yapar ve mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçirerek kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Yemek borusu kanseri
Çok sıcak bir şey içtiğinizde bu içecek yemek borusundan geçerken kanala zarar verir. Bu durum yemek borusu kanserinin nedenleri arasında gösterilebilir. Çayınızı sıcak değil ılık içmeniz yemek borusu kanserine yakalanma riskinizi azaltacaktır.
 
Üst