Bankalar Kredi Kartı Aidatı Alamaz

#1

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankaların müşterilerinden aldıkları 'kart ücreti'ne ilişkin emsal bir karara imza attı. Karara göre, bankalar, müşterilerinden kredi kartı ücreti talep edemeyecek

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, bankaların müşterilerinden aldıkları 'kart ücreti'ne ilişkin emsal bir karara imza attı. Karara göre, bankalar, müşterilerinden kredi kartı ücreti talep edemeyecek. Tüketici Hakem heyetinin verdiği, 'kredi kart ücreti'nin alınmamasına ilişkin kararın iptalini görüşen Yargıtay, davacı bankayı haksız buldu.

Y.K adlı bankadan aldığı kredi kartının yıllık ücreti olan 30 YTL’nin tüketici haklarına aykırı olduğu iddiasıyla Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran H.A. tüm kredi kartı kullananları ilgilendiren emsal bir kararın çıkmasını sağladı.

H.A.nın başvurusunu değerlendiren Zonguldak Tüketici Hakem Heyeti, kredi kartı ücretinin iptaline karar verdi. İlgili banka Y.K bu kararın iptali için Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, bankanın müşterisine imzalattığı sözleşmede kredi kart ücretinin alınacağının belirtildiğini ve bu nedenle Tüketici Hakem Heyeti kararının iptaline karar verdi.

-KREDİ KARTI SÖZLEŞMELERİ TÜKETİCİ ALEYHİNE HAZIRLANIYOR-

Zonguldak 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan Yargıtay, bankaların hazırladığı sözleşmelerin ‘tüketici aleyhine’ olduğuna dikkat çekerek bu sözleşmelerin 12 punto siyah koyu harflerle düzenlenmediğini kaydetti.

Kararda şu görüşler dile getirildi:

“Taraflar arasındaki sözleşmenin 9. maddesinde kart kullanıcısından kart kullanım ücretinin alınacağı belirtilmiştir. Sözleşme incelendiğinde; sözleşmenin davacı banka tarafından matbu, standart olarak hazırlanıp boş olan kısımların rakam, isim ve adresler yazılarak doldurulduğu, sözleşmenin on iki punto koyu siyah harflerle düzenlenmediği görülmektedir. Davacı, tüketici aleyhine olan ve tüketiciyi kart kullanımı ücreti adı altında bir külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırıldığını iddia ve ispat edememiştir. Böyle olunca sözleşmedeki kredi kartı üyelik ücreti alınacağına dair hükmün açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir. Dolayısıyla davacı bankanın bu sözleşme hükmüne dayalı olarak kredi kartı kullanıcısı davalıdan ücret istemesi olanaklı değildir. Bu durumda yasaya uygun olan, Zonguldak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptali istemi ile açılan davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yukarda açıklanan hususlar gözetilmeden davanın kabulü usul ve yasaya aykırı olup hükmün bozulması gerekir denildi.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#2

Teşekkürlerr Wish... Gerçekten çok önemli bir konu bu.. Biz millet olarak geneldee böyle şeylere önem vermediğimizden çok köklü şirketler bile haksız yerde kazanç elde ediyorlar...Zamanında bazı bankalar, telefon şirketleri hattaa devlete ait kurumlar bile bu tür uygulamalar yaptı ve yapıyorlar. Millet olarak tüketici haklarına önem vermeliyiz.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#3

Kredi kartı ücretlerine karşı çıkanlardanım... Kullandıgım her kredi kartı ve ek kart için yıllık bedel talep edilir..

Bankayı arayıp kanunu bildigimi ve bu ücreti ödemeyecegimi söyledigimde karşımdaki elemanın bana kredi kartım ile yapacagım harcamalarımın daha yüksek bir rakama ulaşırsa ücreti almayacaklarını söylemesine karşın kartımın iptalini isteyenlerdenim..

Haksız kazanc sagladıkları gibi, birde kredi kartı yıllık ücretini talep etmekle kendilerini haklı çıkarmaya calışanlara tepkilerimiz olmalı..

Hakkım olanı alırım; hiçbir banka bana şart koşarak yaptırıma gidemez.. Kredi kartı yıllık kart ücretini yatırmayın..

Bizler basvuru forumlarını okuyarak ve maddeleri bilerek imzalamalıyız..
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst