AREFE GÜNÜ TEŞRİK TEKBİRLERİ NASIL GETİRİLİR? KAÇ GÜN SÜRÜYOR?

Züleyha

Yönetici

AREFE GÜNÜ TEŞRİK TEKBİRLERİ NASIL GETİRİLİR? KAÇ GÜN SÜRÜYOR?


Teşrik teşrikleri nedir?
Arefe Günü, Kurban Bayramı’nın birinci gününden önceki gündür. Arefe Gecesi ise; Arefe Günü ile Kurban Bayramı’nın birinci günü arasındaki gecedir.
Her mübârek geceye olduğu gibi, bu geceye de saygı göstermelidir. Hz. Muhammed ( s.a.v) şöyle buyuruyorlar:“Arefe Günü oruç tutanların, iki senelik günahları affolur. Biri geçmiş senenin, diğeri gelecek senenin günahıdır.” “Arefe Günü’ne hürmet ediniz! Çünkü Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği gündür.”
“Arefe Günü 1000 İhlâs okuyanın bütün günahları affolur ve duâsı kabul olur.” (Hepsini Besmele ile okumalıdır. “Arefe gecesi ibâdet edenler, Cehennemden azat olur.”AREFE GÜNÜ TEŞRİK TEKBİRLERİ NASIL GETİRİLİR

Teşrik teşrikleri Arefe Günü sabah namazından, Kurban Bayramı’nın dördüncü günü ikindi namazı sonuna kadar 23 vakitte, erkek ve kadın herkesin (Kadınlar yavaş söyler.) farz namazlardan sonra, selâm verir vermez; (Allahümme entesselâm...) demeden, Tekbîr-i teşrîki okuması vaciptir. Tekbîr-i teşrîk şöyledir: “Allahü ekber, Allahü ekber. Lâ ilâhe illallah. Vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd.” Beş vakit farz namazlardan başka; Bayram namazından ve Bayram günlerine denk gelen Cuma namazından sonra da okunur. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra okumak gerek yoktur.
 
Üst