akıl ve para

#1

Akıl Ve Para
New York a bir bankanin onunde duran son model Rolls Royce otomobilden inen adam, hizli adimlarla bankaya girdi ve onune cikan ilk gorevliye, bireysel kredi icin basvuruda bulunmak istedigini soyledi. Gorevli onu, musteri temsilcisine goturdu. Adam, cok acele bir is icin Avrupaya gitmek zorunda oldugunu ve bu nedenle bir hafta vadeli bes bin dolar krediye ereksinim duydugunu soyledi. Musteri temsilcisi kisa bir arastirma yaptiktan sonra dondu.

"Ticari ve mali sicilinizi inceledik. Bu krediyi almaniz icin bir engeliniz yok" dedi ve ekledi:

- Fakat bir konuyu belirtmeliyiz. Bizim bankamizla daha once hic calismamissiniz. Banka olarak sizi resmen tanimiyoruz. Bu nedenle, soz konusu krediyi verebilmemiz icin karsiliginda sizden bir teminat almak zorundayiz.

Adam cebinden Rolls Royceun anahtarini cikardi, bankanin musteri temsilcisine uzatti:

"Cok acelem var, ucaga yetisecegim, kapidaki Rolls Royceumu teminat olarak alabilirsiniz" dedi.

Kredi islemleri cok hizli bir bicimde tamamlandi. Rolls Royce otomobili bankanin garajina cektiler, adama da bes bin dolar krediyi verdiler. Musteri temsilcisi, kisisel merakini gidermek icin bir hafta boyunca ozel bir arastirma yapti ve bankalarinin bu yeni musterisinin cok buyuk bir is adami ve cok buyuk bir servet sahibi oldugunu ogrendi. Bir hafta sonra adam yeniden gelip, borcunun anaparasi bes bin dolarla, bir haftalik faizi dokuz bucuk dolari odedikten sonra, musteri temsilcisi bir turlu yenemedigi merakinin durtusuyle sordu:

"Sizin, cok buyuk bir is adami ve cok buyuk bir servetin sahibi oldugunuzu ogrendim" dedi. "Yalnizca kisisel merakimdan soruyorum. Lutfen soyler misiniz, sizin icin cok kucuk bir miktar olan bes bin dolarlik krediye neden gereksinim duydunuz?"

Adam hafifce gulumsedi: "Siz de bana lutfen soyler misiniz?" dedi. "Boyle luks bir otomobili, New York a hangi kapali garaja, bir hafta boyunca dokuz bucuk dolara birakabilirsiniz?"

 
#2

süperdi.
Banka teminat aldığını düşünürken adam Rolls Royceunu güvence altına almış.Hemde çok düşük bir maliyetle.
İşte akıl diye ben buna derim. Paylaşım için teşekkürler Blue.
 
#5

nasıl zengin olduğu belli,pinti bu adam
hazan da önyargılı.

bankacı adamın yüz ifadesini görmek isterdim

adam olduğunu nerden biliyorsun,belki bayan..

teşekkürler blue,güzel paylaşımdı.
 
#6

çok güzel bir paylaşımdı blue adamın neden zengin olduğu ortada çok pratik ve yaratıcı bir zekası varmış..
paylaşım için teşekkürler..
 
#9

Valla ilk okudugumda da cok begenmiştim.Harika bir buluş

Bende bir Rolls Royce alayım aynısını yapacagım

Ellerinize saglık Blue
 
Üst