Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Züleyha

Yönetici

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır.jpg


Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Güçlü dişler için A, C, D vitaminli (havuç, yeşil salata, yumurta, karaciğer, meyve, balık), kalsiyumlu yiyecekler (süt, yoğurt, peynir, yeşil sebze) tüketilmelidir. Şekerli ve yapışkan yiyeceklerden sonra ağız bol su ile çalkalanmalıdır. Florlu diş macunu, diş ipi kullanılmalı, dişler fırçalandıktan sonra ağız içi gargara ile temizlenmelidir. Diş dostu sakızlar çiğnenmeli, 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmelidir.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır? Ülkemizde ne yazık ki ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemektedir. Bu nedenle sadece ileri yaş gruplarında değil genç bireylerde de diş kayıpları günden güne artmaktadır. Ağız ve diş sağlığını uzun yıllar korumak için iyi bir fırçalama alışkanlığı edinilmelidir. Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır .

Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir.


Fırçamızı seçerken naylon ve orta sertlikteki fırça olmalıdır. Ağzımızın içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilme açısından fırça başının fazla büyük olmaması tercih edilir. Uygun fırça seçildikten sonra dişler günde en az iki kere düzenli olarak fırçalanmalıdır. Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır. Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilip küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanmalıdır. Eğer dişlerin arası sıkı ise “diş ipi”, geniş ise “arayüz fırçası” kullanılması gerekiyor.

Diş macunları ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalamayı kolaylaştırıyor. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarının mercimek tanesi büyüklüğünde olması yeterli olur. Diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmaz. Zira aşırı kullanımları diş sağlığı açısından zararlı olabiliyor.

Diş İpi Nasıl Kullanmalıyız?

Dişimizdeki yemek artıkları diş çürüklerine neden olabilir. Diş ipi, diş aralarında kalan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması açısından çok yararlı bir araçtır. Diş ipi iki elin baş parmak ve işaret parmakları yardımıyla dişler arasına yerleştirilir. Dişler üzerinde aşağı ve yukarı kaydırılır.
 
Üst