Adana nasıl bir yer?

Züleyha

Yönetici

Adana nasıl bir yer?

Adana Türkiye’nin en güzel ve sıcakkanı şehirlerinden bir tanesi. Burada sanki evinizdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Gecesi başka güzel, gündüzü bambaşka güzel Adana..En kalabalık altıncı şehrimiz Adana’nın dağlarında ender olarak görülen kar, erken başlar ve çoğu zaman aylarca kalır. Adana’da neredese yılın yarısıdan fazla günü yaz günüdür. Bu günlerin bir bölümü tropik gün olarak belirlenmiştir.Bulunduğu konum itibariyle Akdeniz iklim özelliklerini taşır. Yazları çok sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Bölgedeki yağışlar, genelde yamaç yağışları ve gezici hava kütlelerinin karşılaşmasıyla oluşur. Arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkan bilgilere göre Çukurova Bölgesinde çok eski devirlerden beri yüksek kültürlü medeniyetlerin yaşadığı bilinmektedir.Çukurova’nın belirgin tarihi Kitvanza Krallığıyla başlamamıştır. Bu konuda Hitit Devleti’ne ait kitabelerden bilgile elde edilmiştir. Bu Krallık Milttan önce1335 yıllarında Hititlerin himayesine girmiş ve Orta Çağ’da Bizanslılar, Araplar, Ermeniler, Mısır Memlük Devleti, Ramazanoğulları bu yere hakim olmuşlardır. Yeni Çağ döneminin sonunda ve Yakın Çağ’da ise buraya Osmanlı İmparatorluğu hakim olmuştur. Adana nasıl bir yer kısaca Adana’da yaşanır mı?

Adana nasıl bir yer Adana şehrine yıllar önce bir düğün merasimi vesilesiyle gitmiştim. İlk kez gördüğüm sıcakkanlı insanları unutmam mmkü değil. Belki de Türkiye’nin en sıcakkanlı insanları Adana’da diyebilirim. Adana yemek kültürünün coğrafi konumu ve tarihsel bağlarıyla kendine özgü bir durumu var. Kebabı ve şalgamını bilmeyen yoktur. Sabah kahvaltıları bile muhteşem. Adana yazın hariç her mevsim gidilebilir. Nisan ve Mayıs ayları gezmek için ideal. Bu tarihlerde şehrin portakal koktuğunu duymuştum. Adana kısaca gerçekten gezilesi görülesi güzel bir yerdir.

Adana’nın merkezi; Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay illerini kapsayan coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova’da bulunur. Bölgenin büyük bir kesimi, tarıma oldukça elverişli, geniş ve düz bir arazidir.

Adana Adının Kaynağı; Adana’ya dair en eski yazılı kayıtlara ilk kez, Anadolu yarımadasının en köklü uygarlıklarından biri olan Hititlerin kaya kitabelerinde rastlanır. Boğazköy metinleri olarak bilinen M.Ö.1650 yıllara tarihlenen bir Hitit tabletinde, Adana havalisinden URU ADANIA yani ADANA BÖLGESI olarak bahsedilir. Bu konuda yanızca bu tablet dikkate alınacak olsa dahi ADANA ismi en az 3640 yıllık bir geçmişe sahiptir.
 
Üst