5 Ders


* Birinci ve de en önemli ders :
Okuldaki ikinci ayımda, hocamız test sorularını dağıttı. Ben okulun en iyi öğrencilerinden biriydim. Son soruya kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım. Son soru şöyleydi :
"Hergün okulu temizleyen hademe kadının ilk adı nedir ?.."
Bu herhalde bir çeşit şaka olmalıydı. Kadını yerleri silerken hemen hergün görüyordum. Uzun boylu, siyah saçlı bir kadındı. 50'lerinde falan olmalıydı. Ama adını nerden bilecektim ki !..
Son soruyu yanıtsız bırakıp kağıdı teslim ettim. Süre biterken bir öğrenci, son sorunun test sonuçlarına dahil olup olmadığını sordu.
"Tabii Dahil" dedi, hocamız.. "İş yaşamınız boyunca insanlarla karşılaşacaksınız. Hepsi birbirinden farklı insanlar. Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hakeden insanlar bunlar. Onlara sadece gülümsemeniz ve 'Merhaba' demeniz gerekse bile.."
Bu dersi hayatım boyunca unutmadım. Hademenin adını da ; Dorothy idi...

* İkinci önemli ders :
Yağmurda Otostop !..
Bir gece vakit geceyarısına doğru Alabama Otoyolunun kenarında duran bir zenci kadın gördüm. Bardaktan boşanırca yağan yağmura rağmen, bozulan arabasının dışında duruyor ve dikkati çekmeye çalışıyordu. Geçen her arabaya el sallıyordu. Yanında durdum. 60'lı yıllarda bir beyazın bir zenciye hem de Alabama'da yardıma kalkışması pek olağan şeylerden değildi. Onu kente kadar götürdüm. Bir taksi durağına bıraktım. Ayrılırken ille de adresimi istedi verdim. Bir hafta sonra kapım çalındı. Muazzam bir konsol televizyon indiriyordu adamlar. Bir de not ekliydi armağanda..
"Geçen gece otoyolda bana yardımınıza teşekkür ederim. O korkunç yağmur sadece elbiselerimi değil, ruhumu da sırılsıklam etmişti. Kendime güvenimi yitirmek üzereydim, siz çıka geldiniz. Sizin sayenizde ölmekte olan kocamın yatağının baş ucuna zamanında ulaşmayı başardım. Biraz sonra son nefesini verdi. Tanrı bana yardım eden sizi ve başkalarına karşılık beklemeksizin yardım eden herkesi kutsasın !.. En iyi dileklerimle, Bayan Nat King Cole."

* Üçüncü önemli ders :
Size hizmet edenleri hep hatırlayın..
Bir pastanın üç otuz paraya satıldığı günlerde 10 yaşında bir çocuk pastaneye girdi. Garson kız hemen koştu.. Çocuk sordu :
"Çikolatalı pasta kaç para ?.."
"50 Cent !.."
Çocuk cebinden çıkardığı bozukları saydı. Bir daha sordu :
"Peki dondurma ne kadar ?.."
"35 Cent" dedi garson kız sabırsızlıkla..
Dükkanda yığınla müşteri vardı ve kız hepsine tek başına koşuşturuyordu. Bu çocukla daha ne kadar vakit geçirebilirdi ki..
Çocuk parasını bir daha saydı ve "Bir dondurma alabilir miyim lütfen" dedi. Kız dondurmayı getirdi. Fişi tabağın kenarına koydu ve öteki masaya koştu.
Çocuk dondurmasını bitirdi. Fişi kasaya ödedi. Garson kız masayı temizlemek üzere geldiğinde, gözleri doldu birden. Masayı sanki akan yaşları temizleyecekti. Boş dondurma tabağının yanında çocuğun bıraktığı 15 Centlik bahşiş duruyordu..

* Dördüncü önemli ders :
Yolumuzdaki Engeller..
Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, Kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacaktı ?..
Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çogu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyordu.
Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama, kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Açtı.. Kese altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde..
"Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı.
"Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.."

* Beşinci önemli ders :
Önemli olan vermektir..
Yıllar önce hastanede çalışırken, ağır hasta bir kız getirdiler. Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi. Küçük oğlan aynı hastalıktan mucizevi şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu.
Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu. Küçük çocuk bir an duraksadı. Sonra derin bir nefes aldı ve
"Eğer kurtulacaksa, veririm kanımı" dedi.
Kan nakli yapılırken, ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu. Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı, ama küçük çocuğun yüzü de giderek soluyordu..
Gülümsemesi de yok oldu. Titreyen bir sesle doktora sordu :
"Hemen mi öleceğim ?.."
Ufaklık, doktoru yanlış anlamıştı, ablasına vücudundaki bütün kanı verip, öleceğini düşünüyordu.
 

Teşekkürler Tual bu dersler gerçekten herkese lazım İyilik yap at denize halik bilmesse malik bilirmiş
 

beşide birbirinden manalı dersler. Paylaşımın için teşekkürler Tual

İş yaşamınız boyunca insanlarla karşılaşacaksınız. Hepsi birbirinden farklı insanlar. Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hakeden insanlar bunlar. Onlara sadece gülümsemeniz ve 'Merhaba' demeniz gerekse bile.."
 

Herbir hikayede ders alınması gereken çok güzel bir paylaşım.Teşekkürler By_Tual emeğinize sağlık
 

Her biri ayrı anlamlı ayrı güzel

Böylesi güzel derslerin oldugu yazıları okumayı cok severim ..

Bunu copy yapıp aldım, önemliler panomda yerini aldı...

Ellerinize saglık By-TuaL
 
Son düzenleme:

Ben söyleyecek birşey bulamıyorum sen söylenmesi gereken herşeyi anlatmışsın zaten TuaL...

Tebrikler arkadaşım harika bir konu bir çırpıda okudum hepisini...

Bütün alkışlarım sana...
 

çok içten ve sıcacık bir gülümseyiş ,dudaklardan dökülen merhaba sözcükleri ne kadar güzeldir.Güne, arkadaşa, dosta, aileye, sevdiğimiz herkese selam olsun.
emğine yüreğine sağlık BY_TUAL.
 

Başlığı gördüğümde bu kadar anlamlı ve güzel olabileceğini düşünmemiştim...
Okuduğumda gördümki çok yanılmışım okuduğum 5 hikayenin 5 ide birbirinden güzel ve anlamlıydı...
Ders alınması ve hayatımız boyunca unutulmaması gereken bir yazıydı Tual
Teşekkürler...
 

teşekkürler by_tual gözden kaçırmışım ben bu yazıyı ;) : okudum ve çok etkilendim
çok güzel ve etkileyici 5 ders harikaydı
 
Üst