2 Yaş 2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?Sendromu Nasıl Atlatılır?

Züleyha

Yönetici

2 Yaş 2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır Sendromu Nasıl Atlatılır.jpg


2 Yaş 2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır?Sendromu Nasıl Atlatılır?

Çocuklar henüz beyin-mantık gelişimini sağlayamadığı için sorunlar karşısında çözüm bulma yetkisine sahip değillerdir ve aşırı sinirlenerek tepki verirler. 2 yaş krizi de denilen bu dönem miniğiniz için hassas bir devredir. Bu süreçteki bebekler hem daha fazla alanda gezmeye hem de daha çok yaramazlık yapmaya çalışır. Bu yaramazlıkları her şeyi kurcalama, anlamaya çalışma,inatlaşma ve çevresinde yaşayan insanları kışkırtıcı tarzdadır.

Bebeklerde 2 yaş sendromu belirtileri

2 yaş dönemine kadar anne ve babasına tamamen bağımlı olan çocuk, kendi başına hareket ettiğini farkeder. Artık kendini ifade etmek istemektedir. Aşırı meraklı, enerjik ve yeni keşifler peşindedir. Bu dönem anne ve çocuk arasında çekişmenin başladığı dönemdir Bağımsız bir şekilde davranabildiğini farkeden bebek artık gemileri yakmış, kırılma noktasına gelmiştir. Bireyselleşme çabası içerisinde, ailesine ait olmak yerine onlardan uzaklaşmak ister. Annenin yardımına muhtaç olduğunun da pekala farkındadır. Bu nedenle başkaldırma, isyan ile boyun eğme arasında bocalayıp durur.

Bebek için bocalama ve kararsızlığın doruğa çıktığı bu dönem 2-3 yaş arasıdır. İnatçı, ısrarcı, huysuz ve isteklerini zorla kabul ettirme çabası öne çıkan belirtilerdendir.

2 Yaş Sendromu Nasıl Atlatılır? Neler yapabilirsiniz?
Çocuğunuzla kriz anında iletişim kurmaya çalışmayın. Sakin olun ve onun da sakinleşmesini bekleyin. O, çok sinirli olduğu sırada sizi duyamaz. İstediği, tutturduğu şeye odaklanmıştır. Eğer o sırada tepkisiz kalırsanız, daha kısa sürede sakinleşir. Bu tutumunuz bu sancılı dönemi daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.
 
Üst